Możliwości leczenia COVID-19

20.03.2020
prof. dr hab. n. med. Wojciech Szczeklik
Kierownik Zakładu Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej, CM uJ w Krakowie
Kierownik Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii, 5-Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Krakowie

Prof. dr hab. Wojciech Szczeklik jest kierownikiem Zakładu Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz kierownikiem Kliniki Intensywnej Terapii i Anestezjologii w 5-Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Krakowie. twitter: @wszczeklik

Ewa Stanek-Misiąg: Jakie są obecnie możliwości leczenia COVID-19?

prof. Wojciech Szczeklik: Dostępne jest jedynie leczenie objawowe, tak jak w innych postaciach ciężkiego ARDS. Obecnie nie ma dobrych danych naukowych, które by jednoznacznie wskazywały na skuteczność jakiejkolwiek terapii w zwalczaniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Jak ocenia Pan skuteczność oseltamiwiru stosowanego w grypie?

Koronawirusy należą do innej grupy wirusów, więc leczenie oseltamiwirem, czyli Tamiflu, nie ma zastosowania w przypadku COVID-19.

W leczeniu COVID-19 lekarze sięgają po glikokortykosteroidy albo chlorochinę…

Wytyczne WHO nie zalecają stosowania glikokortykosteroidów u chorych na COVID-19, chyba że istnieją ku temu mocne wskazania, jak na przykład współistniejące z infekcją zaostrzenie POChP. Kortykosteroidy były stosowane podczas wcześniejszych epidemii z udziałem koronawirusów – SARS czy MERS – ale nie ma dowodów, że ich podawanie wpłynęło na poprawę rokowania czy zmniejszało śmiertelność. Nie należy ich stosować w terapii COVID-19.

Dotychczas chlorochina była oceniana w stosunkowo niewielkich badaniach klinicznych. Jedyne dowody na jej skuteczność w zwalczaniu COVID-19 docierają z Chin, ale pochodzą z małych badań o słabej jakości danych naukowych.

Chlorochinę stosuje się głównie w leczeniu innych chorób, na przykład w zaostrzeniach reumatoidalnego zapalenia stawów czy tocznia układowego oraz malarii. Ma działanie przeciwzapalne, hamuje namnażanie wirusów, w tym także koronawirusów w warunkach in vitro. 13 marca chlorochina została zatwierdzona przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych w Polsce do stosowania podczas zakażenia SARS-CoV-2.

Nie jest to lek zalecany przez WHO, jeśli jednak zdecydujemy się go zastosować, to należy go podawać w dawce 250 mg 2 razy na dobę przez 10 dni od rozpoznania zakażenia.

Czytaj także inne odpowiedzi prof. Wojciecha Szczeklika:
Przebieg zachorowania na COVID-19
Wyzwania w opiece nad chorymi COVID-19
Badania obrazowe w rozpoznaniu COVID-19
Środki ochrony indywidualnej na OIT
Intubacja u pacjentów z rozpoznanym lub podejrzewanym COVID-19
Leczenie ARDS u pacjentów z COVID-19
Perspektywy w leczeniu COVID-19

Posłuchaj całej rozmowy z ekspertem

Rozmawiała Ewa Stanek-Misiąg

Zobacz także
Wybrane treści dla pacjenta
  • Przeziębienie, grypa czy COVID-19?
  • Test combo – grypa, COVID-19, RSV
  • Koronawirus (COVID-19) a grypa sezonowa - różnice i podobieństwa
Aktualna sytuacja epidemiologiczna w Polsce Covid - aktualne dane

COVID-19 - zapytaj eksperta

Masz pytanie dotyczące zakażenia SARS-CoV-2 (COVID-19)?
Zadaj pytanie ekspertowi!