Praktyka kliniczna

  • Diagnostyka radiologiczna. 64-letni mężczyzna z bólem w klatce piersiowej

    64-letni mężczyzna zgłosił się z powodu bólu zamostkowego, który utrzymywał się od kilku miesięcy, a ostatnio uległ nasileniu. W wykonanych badaniach nie stwierdzono cech wskazujących na niedokrwienie mięśnia sercowego jako przyczynę dolegliwości. Jak poprowadzić diagnostykę radiologiczną?

  • Opieka okołooperacyjna nad chorym na przewlekłą chorobę nerek

    Częstość występowania przewlekłej choroby nerek (PChN) w populacji zwiększa się wraz z wiekiem; obecnie szacuje się, że na PChN choruje nawet 50% osób po 70. roku życia. Najczęstszymi przyczynami PChN w krajach rozwiniętych są cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i otyłość.

  • 31-letni mężczyzna z przewlekłym zapaleniem trzustki

    Zmiana w okolicy głowy trzustki. Zagadka ultrasonograficzna.

  • Chromoendoskopia u dzieci

    Chromoendoskopia pozwala na dokładniejszą ocenę struktury powierzchni oraz unaczynienia błony śluzowej, których nie uwidacznia światło białe poprzez rzeczywiste zastosowanie barwnika albo z wykorzystaniem elektronicznie wyselekcjonowanego pasma światła.

  • Opieka okołooperacyjna nad chorym ze skazą krwotoczną

    W niniejszej publikacji omówiono podstawowe, przydatne w praktyce klinicznej zasady postępowania w 3 grupach zaburzeń hemostazy – małopłytkowości, wrodzonych osoczowych skazach krwotocznych i nabytej hemofilii A, oraz postępowanie w przypadku stwierdzenia wydłużenia czasów krzepnięcia (czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji [APTT] i czasu protrombinowego [PT] lub zwiększenia międzynarodowego współczynnika znormalizowanego [INR]) przed planowaną procedurą inwazyjną u pacjenta, który nie był w przeszłości diagnozowany w kierunku skazy krwotocznej.

  • Opieka okołooperacyjna nad chorym poddawanym operacji bariatrycznej

    Znieczulenie i operacje w tej grupie chorych zawsze stwarzają poważne ryzyko powikłań, głównie ze strony układów oddechowego i sercowo-naczyniowego. Zapraszamy zwłaszcza chirurgów i anestezjologów do lektury swoistego kompendium postępowania krok po kroku z kwalifikowanym do operacji bariatrycznej pacjentem z otyłością. To praktyczny przewodnik po opiece okołooperacyjnej przydatny nie tylko w przypadku tego rodzaju leczenia planowego, ale i w warunkach ostrego dyżuru, na który trafia otyły chory.

  • Endoskopowe wytwarzanie dróg dostępu do przewodu pokarmowego u dzieci

    W przypadku chorych, którzy nie mogą przyjmować pokarmu doustnie lub droga ta okazała się nieskuteczna, ale nadal możliwe jest żywienie dojelitowe (enteralne), pokarm podaje się przez zgłębnik lub sztucznie wytworzoną przetokę odżywczą: gastro- lub jejunostomię. Taki sztuczny dostęp do przewodu pokarmowego najczęściej wytwarza się endoskopowo.

  • Opieka okołooperacyjna nad chorym z nadciśnieniem tętniczym

    American College of Cardiology i American Heart Association klasyfikują NT jako umiarkowany niezależny czynnik ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych w okresie okołooperacyjnym. Nie ma dowodów, że opóźnianie zabiegu do czasu wyrównania ciśnienia tętniczego (jeżeli tylko nie przekracza ono wartości krytycznych) prowadzi do istotnego zmniejszenia ryzyka powikłań w okresie okołooperacyjnym.

  • Fizjologiczne podstawy płynoterapii okołooperacyjnej

    Stanowisko Perioperative Quality Initiative (POQI)

  • Płynoterapia na oddziale chirurgii – zasady ogólne

    Potrzeby płynoteraputyczne chorych bywają traktowane przez chirurgów jak zło konieczne i pozostawiane najmłodszemu lekarzowi na oddziale, podczas gdy >30% rezydentów nie ma żadnej wiedzy w tym zakresie. Często pacjenci otrzymują po prostu 2 litry płynu, który znajduje się na oddziale w największej ilości i jest najtańszy...

125 artykułów - strona 4 z 13