Szczepienie przeciwko COVID-19 a diagnostyka zakażenia SARS-CoV-2

15.01.2021
dr n. med. Jacek Mrukowicz
Polski Instytut Evidence Based Medicine w Krakowie
Redaktor naczelny „Medycyny Praktycznej Szczepienia”

Czy szczepienie przeciwko COVID-19 może wpłynąć na wynik testów diagnostycznych w kierunku zakażenia SARS-CoV-2?

Szczepienie przeciwko COVID-19 szczepionkami mRNA (Comirnaty, mRNA Moderny) lub wektorową ChAdOx1 nCoV-19 (AstraZeneca) nie wpływa na wynik testów wykrywających wirusa SARS-CoV-2 (molekularnych [PCR] lub antygenowych), więc w żadnym wypadku nie zmienia zalecanych zasad rozpoznawania aktywnego zakażenia.

Wszystkie powyższe szczepionki stymulują u osoby zaszczepionej odpowiedź serologiczną skierowaną przeciwko białku S kolca SARS-CoV-2 (swoiste IgM i IgG). Zatem testy serologiczne wykrywające przeciwciała całkowite przeciwko SARS-CoV-2 lub swoiste przeciwko białku S dadzą u osób zaszczepionych wynik dodatni. W celu potwierdzenia odpowiedzi serologicznej po przebytym zakażeniu, a nie po szczepieniu, należy oznaczyć przeciwciała IgM i IgG przeciwko białku N nukleokapsydu SARS-CoV-2, które powstają tylko podczas aktywnej replikacji dzikiego wirusa w organiźmie.

Piśmiennictwo:

1. Centers for Disease Control and Prevention (CDC): Interim clinical considerations for use of mRNA COVID-19 vaccines currently authorized in the United States. https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/info-by-product/clinical-considerations.html (dostęp: 07.01.2021)
2. COVID-19: The Green Book, chapter 14a. https://www.gov.uk/government/publications/covid-19-the-green-book-chapter-14a (dostęp: 07.01.2021)

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań