W niektórych aptekach pojawiły się już szczepionki przeciwko grypie przygotowane na nadchodzący sezon epidemiczny 2022/2023. Czy sierpień to dobry moment na szczepienie przeciwko grypie?
Na pytanie odpowiada dr n. med. Rober Wasilewski z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Czy u dziecka mogą wystąpić nietypowe niepożądane odczyny poszczepienne? Jak kontynuować szczepienie? Dziewczynka była szczepiona raz pierwszy, dlatego wymaga podania 2 dawek szczepionki.
Czy choroba podstawowa jest wskazaniem do rozszerzenia kalendarza szczepień?
Czy można ją podawać dzieciom stosującym glikokortykosteroidy donosowe?
4,5-letnia dziewczynka szczepiona przeciwko grypie po raz pierwszy, otrzymała „żywą” szczepionkę donosową. Czy można jako drugą dawkę podać szczepionkę inaktywowaną, jeśli „żywa" szczepionka nie jest dostępna?
Pacjentka zgłosiła się na szczepienie z własnym preparatem zakupionym w aptece. Przyznała, że po zakupie zapomniała o szczepionce i trzymała ją w swojej torebce przez 10 h w temperaturze około 20–22°C.
Na ile przechorowanie infekcji COVID-19 wpływa na szczepienie przeciw grypie? Czy utrzymywanie się kaszlu lub zaburzeń smaku czy węchu bez gorączki po okresie izolacji jest przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie sezonowej?
Czy dziecko, szczepione wcześniej preparatem "żywym", donosowym, może otrzymać jako drugą dawkę szczepionkę inaktywowaną?
Czy utrzymujące się powiększenie śledziony jest przeciwwskazaniem do szczepienia?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.