W trakcie podawania drugiej połowy dawki do drugiego nozdrza dziecko odskoczyło i część szczepionki podano w powietrze. Czy dawkę należy powtórzyć?
W ostatnim czasie producent otrzymał zgłoszenia o przypadkach nieumyślnego podania za małej dawki przypominającej. W porozumieniu z EMA wyjaśnia jaka jest prawidłowa objętość dawki przypominającej nowych szczepionek 2-walentnych dostosowanych do wariantu Omikron.
Czy u tak małego dziecka wstrzyknięcie można wykonać w mięsień naramienny?
Czy różni się od techniki szczepienia nastolatków i dorosłych?
Przy wyborze miejsca do wstrzyknięcia szczepionki należy zawsze zachować maksymalne bezpieczeństwo (tzn. wybrać okolicę możliwie daleko od przebiegu nerwów), jednocześnie pamiętając, aby ją podać domięśniowo, czyli w miejsce ubogie w tkankę tłuszczową.
Amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention przygotowały wskazówki postępowania w takiej sytuacji.
W których podmiotach leczniczych odbywa się kwalifikacja lekarska do poekspozycyjnego szczepienia przeciwko wściekliźnie?
Noworodkowi podano szczepionkę w mięsień uda. Aktualnie dziecko ukończyło 1. mż, nie choruje. W miejscu podania szczepionki stwierdzono zgrubienie podskórne.
W dokumentacji szczepień 6-letniego dziecka mieszkającego wcześniej w Irlandii nie ma szczepienia BCG, jednak u dziecka obecna jest blizna na lewym ramieniu. Jakie powinno być postępowanie w takim przypadku?
Czy podanie paracetamolu lub ibuprofenu może zmniejszyć odpowiedź na szczepienie?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.