Dziecko, aktualnie w wieku 29 tygodni, w czasie pobytu w Austrii otrzymało 1 dawkę szczepionki Rotarix, a po przeprowadzce do Polski 2 dawki RotaTeq. Czy należy podać trzecią dawkę RotaTeq?
W dokumentacji medycznej zapisano, że dziecko zgłosiło się na trzecią dawką w 27. tż., a według lekarza, który dotychczas realizował szczepienia, trzecią dawkę można podać najpóźniej do 24. tż. Jednak według ChPL można ją stosować do 32. tż. Czy zalecenia się zmieniły?
Oficjalny komunikat w tej sprawie opublikował URPL, we współpracy z przedstawicielami podmiotów odpowiedzialnych poszczególnych preparatów oraz w porozumieniu z EMA.
Czy rodzaj szczepionki wybranej do programu powszechnych szczepień niemowląt wpływa na selekcję serotypów rotawirusów, których antygeny nie wchodzą w skład szczepionki (zjawisko tzw. zastępowania serotypów)?
Czy w aktualnej sytuacji
epidemiologicznej COVID-19 w Polsce
uzasadnione jest, aby rodzic lub opiekun
zgłaszający się do poradni POZ z dzieckiem
na szczepienie podpisywał specjalne
oświadczenie, że jest świadomy ryzyka zakażenia
SARS-CoV-2 w poradni?
Czy szczepionkę donosową przeciwko
grypie lub doustną przeciwko rotawirusom
rodzic może podać dziecku w domu samodzielnie
po udzieleniu teleporady przez lekarza?
W amerykańskim badaniu kohortowym z retrospektywnym zbieraniem danych oceniono, czy rekombinowana szczepionka przeciwko półpaścowi zmniejsza ryzyko półpaśca ocznego u osób w wieku ≥50 lat.