U dziecka w trakcie diagnostyki z powodu zaburzeń napięcia mięśniowego neurolog zalecił szczepienie DTP preparatem bezkomórkowym. Rodzice boją się szczepionek wieloskładnikowych i wolą szczepić „zwykłym” DTwP. Czy należy odmówić podania DTwP i przekonać rodziców do szczepionki wysoce skojarzonej?
W jakim czasie po szczepieniu mogą wystąpić i z jaką częstością? Jakie czynniki zwiększają ryzyko takich drgawek?
Ta kwestia ma istotne znaczenie w przypadku pacjentów, którzy do tej pory byli szczepieni w innym kraju, a teraz chcą kontynuować szczepienia w Polsce.
Czy takie postępowanie nie zwiększa ryzyka gorączki i drgawek?
Na pytanie odpowiada dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska.
Czy u dziecka, które w 2. roku życia nie było jeszcze szczepienione DTP, można rozpocząć szczepienie preparatem „5 w 1” (DTPa-IPV-Hib), a dalsze dawki kontynuować DTPa i IPV?
Jak wygląda aktualna sytuacja epidemiologiczna odry, świnki i różyczki w Polsce? Czy należy szczepić szczepionką MMR dorosłych, którzy przebyli odrę w dzieciństwie? Czy u kobiety planującej ciążę warto oznaczyć przeciwciała przeciwko różyczce?
Czy preparaty te można podać podskórnie?
Dziecko 18-miesięczne, zaszczepione 3 dawkami DTPa-IPV-Hib zgodnie z kalendarzem szczepień, w 17. miesiącu życia otrzymało na SOR anatoksynę tężcową. Kiedy można mu podać czwartą dawkę szczepionki 5-składnikowej?
Jakie są aktualne dane na ten temat?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.