Pacjentka, aktualnie w 22. tygodniu ciąży, otrzymała szczepionkę Tdap na samym początku ciąży, jeszcze zanim się o niej dowiedziała. Czy należy powtórzyć szczepienie w celu uzyskania optymalnej ochrony noworodka przed krztuścem?
U dziecka w trakcie diagnostyki z powodu zaburzeń napięcia mięśniowego neurolog zalecił szczepienie DTP preparatem bezkomórkowym. Rodzice boją się szczepionek wieloskładnikowych i wolą szczepić „zwykłym” DTwP. Czy należy odmówić podania DTwP i przekonać rodziców do szczepionki wysoce skojarzonej?
Czy wskazane jest profilaktyczne
podawanie leków przeciwgorączkowych
po szczepieniu, szczególnie gdy podaje się kilka
preparatów na jednej wizycie (w tym DTPw)?
Czy pielęgniarka wykonująca tylko szczepienia przeciwko tężecowi w ramach profilaktyki poekspozycyjnej po zranieniu musi posiadać ukończony kurs szczepień?
Szczepienie uchodźców z Ukrainy - kompendium dla personelu medycznego
W przeglądzie systematycznym piśmiennictwa z metaanalizą opisano przypadki KZM nabytego drogą pokarmową, które wystąpiły w Europie w ciągu ostatnich 40 lat.
W europejskim wieloośrodkowym badaniu kliniczno-kontrolnym oceniono skuteczność rzeczywistą 10-walentnej i 13-walentnej skoniugowanej szczepionki przeciwko pneumokokom w zapobieganiu inwazyjnej chorobie pneumokokowej u dzieci w wieku <5 lat.