Szanowni Państwo,

Medycyna Praktyczna wykorzystuje w swoich serwisach pliki cookies i inne pokrewne technologie. Używamy cookies w celu dostosowania naszych serwisów do Państwa potrzeb oraz do celów analitycznych i marketingowych. Korzystamy z cookies własnych oraz innych podmiotów – naszych partnerów biznesowych.

Ustawienia dotyczące cookies mogą Państwo zmienić samodzielnie, modyfikując ustawienia przeglądarki internetowej. Informacje dotyczące zmiany ustawień oraz szczegóły dotyczące wykorzystania wspomnianych technologii zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Korzystając z naszych serwisów bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie plików cookies i podobnych technologii, opisanych w Polityce Prywatności.

Państwa zgoda jest dobrowolna, jednak jej brak może wpłynąć na komfort korzystania z naszych serwisów. Udzieloną zgodę mogą Państwo wycofać w każdej chwili, co jednak pozostanie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego wcześniej na podstawie tej zgody.

Klikając przycisk Potwierdzam, wyrażacie Państwo zgodę na stosowanie wyżej wymienionych technologii oraz potwierdzacie, że ustawienia przeglądarki są zgodne z Państwa preferencjami.

Czy rodzic może podać samodzielnie szczepionkę donosową lub doustną?

26.08.2020
dr n. med. Joanna Stryczyńska-Kazubska
Katedra i Zakład Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

Czy szczepionkę donosową przeciwko grypie lub doustną przeciwko rotawirusom rodzic może podać dziecku w domu samodzielnie po udzieleniu teleporady przez lekarza?

Nie, zgodnie z obowiązującymi przepisami w każdym przypadku szczepienia obowiązuje kwalifikacja lekarska, której elementami są wywiad przesiewowy przed szczepieniem oraz standardowe badanie fizykalne, więc lekarz musi fizycznie zobaczyć pacjenta, aby go zbadać i stwierdzić, czy nie występują przeciwwskazania do podania określonego preparatu. Za proces kwalifikacji do szczepienia, jak i bezpieczne oraz skuteczne przeprowadzenie tego zabiegu, odpowiada lekarz. O ile w przypadku wymienionych preparatów ryzyko ciężkiej reakcji anafilaktycznej po szczepieniu jest znikome, to podanie szczepionki donosowo lub doustnie wymaga przestrzegania odpowiedniej techniki, aby uzyskać optymalny efekt szczepienia.

Piśmiennictwo:

1. Art. 17 ust. 6 i ust. 10 pkt 3 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 947, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1086, z późn. zm.)

Reklama

Napisz do nas

Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek, zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.

Przegląd badań