W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące oznaczenia kalprotektyny w stolcu w różnych chorobach przewodu pokarmowego u dzieci, postępowania u dzieci z chorobą trzewną (celiakią) i ich monitorowania, zastosowania testów oddechowych w diagnostyce chorób przewodu pokarmowego u dzieci oraz postępowania w przypadku podejrzenia połknięcia baterii przez dziecko.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. opóźnionego zaciśnięcia pępowiny, leczenia bezobjawowej hipoglikemii oraz przetrwałego przewodu tętniczego, nowego systemu klasyfikacji napadów drgawkowych i leczenia przeciwdrgawkowego oraz diagnostyki i leczenia żółtaczki u noworodków.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. żywienia niemowląt, celiakii, zapobiegania i leczenia alergii na pokarmy oraz nadrozpoznawalności ABMK.
Ryzyko cięższego przebiegu COVID-19 u dzieci jest mniejsze niż u dorosłych, a alergia działa ochronnie wobec zakażenia SARS-CoV-2.
Teplizumab to obiecujący krok w kierunku zapobiegania cukrzycy typu 1, a nie tylko jej leczenia. Nowoczesna terapia, aktualnie zatwierdzona wyłącznie w USA, mimo ryzyka niesie za sobą również wiele nadziei.
Przegląd publikacji obejmuje okres od 20.03.2021 r. do 22.06.2022 r.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. szczepionek przeciwko COVID-19, nowej szczepionki przeciwko pneumokokom, szczepienia przeciwko RSV, szczepionki zapobiegającej biegunce rotawirusowej oraz bezpieczeństwa i skuteczności szczepionki przeciwko boreliozie.
W artykule omówiono najważniejsze wytyczne i prace oryginalne opublikowane od końca 2021 roku do jesieni 2022 roku.
W artykule omówiono postępy dotyczące alergii na pokarmy, anafilaksji, atopowego zapalenia skóry, astmy, dziedzicznego obrzęku naczynioruchowego oraz alergii na leki, w tym na szczepionki przeciwko COVID-19.
Przegląd publikacji obejmuje okres od 26.07.2021 r. do 31.08.2022 r.
Omówienie najnowszych wytycznych i badań dotyczących raka jelita grubego, nieswoistych chorób zapalnych jelit, zespołu jelita drażliwego, zapalenia uchyłków jelita grubego, zakażenia Clostridioides difficile oraz endoskopii przewodu pokarmowego.
Postępy w leczeniu nocnej napadowej hemoglobinurii.
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. podróży lotniczych dzieci z chorobami układu oddechowego, postępowania w gruźlicy, diagnostyki, leczenia i monitorowania pacjentów z rozstrzeniem oskrzeli niezwiązanym z mukowiscydozą oraz szkodliwego działania e-papierosów na układ oddechowy dzieci i młodzieży.
Wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia ŻChZZ u chorych na nowotwór złośliwy, rozpoznania i leczenia zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP). Wytyczne i postępy dotyczące choroby von Willebranda oraz hemofilii.
W opublikowanych w 2021 roku nowych wytycznych 13 europejskich towarzystw naukowych dotyczących profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych wprowadzono istotne zmiany, z których najważniejsza dotyczy oceny ryzyka sercowo-naczyniowego.
Immunologiczna małopłytkowość zakrzepowa wywołana przez szczepienie – co wiemy po roku od opisania nowej jednostki chorobowej?
Z okresu od sierpnia 2021 do czerwca 2022 wybraliśmy kilkanaście dokumentów i badań, które mogą pomóc w powrocie do skutecznej terapii NT.
Czy nowego wiemy o leczeniu GIO? Czy denosumab wpływa na zmiany strukturalne w RZS? O czym pamiętać w leczeniu osteomalacji?
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego, aktywność fizycznej u osób z chorobami układu krążenia oraz pacjentów ze stymulatorem serca, wszczepialnym kardiowerterem-defibrylatorem.
W Polsce na osteoporozę choruje 4,8% całej populacji, a aż 83% kobiet z tym rozpoznaniem nie otrzymuje żadnego leczenia. Przeczytaj o aktualnych danych epidemicznych oraz o nowych strategiach terapeutycznych w osteoporozie.