Wpływ drenażu przezkroczowego, połączonego z pozycją boczną, na gojenie rany kroczowej po brzuszno-kroczowej amputacji odbytnicy
27.07.2022
Omo´wienie artykułu: Transperineal pelvic drainage combined with lateral position to promote perineal wound healing after abdominoperineal resection: a prospective cohort trial
A Shang. i wsp.
Medicine (Baltimore), 2022; 101: e29104
Wybrane treści dla pacjenta:
-
Urazy mechaniczne przewodu słuchowego
Usuwanie ciał obcych na własną rękę jest bardzo ryzykowne, dlatego w takich przypadkach zawsze należy zgłosić się do lekarza.
-
Urazy ucha środkowego i kości skroniowej
Najczęstszą przyczyną urazu ucha środkowego i kości skroniowej jest wypadek komunikacyjny. Inne powody urazu to upadek, pobicie, urazy podczas uprawiania sportu.
-
Pacjent po amputacji kończyny – postępowanie i powikłania
Amputacja kończyny jest zabiegiem wykonywanym w ostateczności, w przypadku wyczerpania wszelkich możliwości jej uratowania. Czas leczenia wynosi od kilku do kilkunastu miesięcy i zależy od rodzaju i rozległości amputacji, a także od ogólnego stanu zdrowia i ewentualnego wystąpienia powikłań.
-
Manometria odbytu i odbytnicy
Manometria odbytu i odbytnicy to specjalistyczne badanie polegające na ocenie czynności zwieraczy odbytu poprzez pomiar zmian ciśnienia w odbytnicy i odbycie.
-
Uszkodzenia więzadeł krzyżowych
Więzadła krzyżowe to struktury w formie taśm zbudowane z tkanki łącznej przebiegające wewnątrz kolana, których funkcją jest utrzymywania jego stabilności. Łączą kość udową z kością piszczelową.
-
Powikłania rany pooperacyjnej
Każda rana operacyjna jest potencjalnie narażona na wystąpienie powikłań. W zależności od rodzaju zabiegu, stanu chorego, rozległości i umiejscowienia rany, ryzyko powikłań może być bardzo różne.
-
Rak kanału odbytu i brzegu odbytu
Najczęstszym pierwszym objawem jest krwawienie z odbytu, może występować świąd, ból, uczucie ciała obcego w odbycie, może być wyczuwalny guz. Niekiedy występuje nietrzymanie gazów lub stolca.
-
Rana
Rana to przerwanie ciągłości skóry lub skóry i tkanek pod nią położonych. Rana powstaje zazwyczaj na skutek urazu mechanicznego, ale urazem, czyli raną może być też np. oparzenie. Uraz może być mechaniczny, termiczny lub chemiczny. W zależności od mechanizmu powstania rany wyróżniamy, m.in. rany tłuczone, szarpane, cięte, kąsane.
-
Zaparcia czynnościowe
Zaparcie czynnościowe to rodzaj zaparcia, czyli zbyt małej częstości wypróżnień lub sytuacji, kiedy pacjent oddaje twardy stolec z wysiłkiem i towarzyszy temu uczucie niepełnego wypróżnienia. W zaparciu czynnościowym nie ma choroby organicznej, która powodowałaby zaparcie. Jest ono skutkiem nieprawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego, na które składa się wiele czynników: nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia oraz złe nawyki związane z wypróżnianiem się (wstrzymywanie stolca mimo odczuwania parcia). W leczeniu stosuje się przede wszystkim modyfikację trybu życia oraz leki
-
Rak jelita grubego
Nowotwór jelita grubego rozwija się na skutek niekontrolowanego przez organizm wzrostu komórek w obrębie jednej z części jelita grubego.