Z powodu krwinkomoczu obecnie 25-letnia kobieta nie została zaszczepiona w dzieciństwie przeciwko odrze. Krwinkomocz o zmiennym nasileniu jest wciąż obecny, poza tym nie rozpoznano u niej żadnych chorób przewlekłych.
To zagadnienie nadal budzi wątpliwości lekarzy i rodziców.
U 15-miesięcznego dziecka w ciągu 2,5 tygodnia po szczepieniu MMR wystąpiła gorączka – pierwszy raz 7 dni po szczepieniu i utrzymywała się przez 4 dni, a następnie 19 dni po szczepieniu. Czy drugi epizod gorączki może mieć związek ze szczepieniem?
Na pytanie odpowiada dr n. med. Ilona Małecka.
Czy jest przeciwwskazaniem do szczepienia MMR 13-miesięcznego dziecka?
12-letnia dziewczynka chorująca na młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów przewlekle otrzymuje metotreksat p.o. w dawce 17,5 mg na tydzień. Czy można jej podawać „żywe” szczepionki? Czy można ją zaszczepić drugą dawką MMR?
Wysłuchaj wypowiedzi eksperta.
Wysłuchaj wypowiedzi eksperta.
Pytanie dotyczy 2-letniej dziewczynki z dekstrokardią, wspólnym kanałem przedsionkowo-komorowym i opóźnieniem rozwoju psychoruchowego. Kardiolog stwierdził, że szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce nie należy wykonywać szczepionką skojarzoną (MMR), tylko 3 oddzielnymi szczepionkami nieskojarzonymi, uzasadniając to „nadmierną inwazyjnością szczepionki”.
Zapoznaj się z odpowiedzią eksperta.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.