mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Opinie

  • Szlachetne zdrowie

    Służba zdrowia w wydaniu rządowym od dłuższego czasu znajduje się w centrum uwagi społecznej. Można nawet powiedzieć, że im bardziej pani minister zdrowia jest z siebie zadowolona, tym służba zdrowia w odbiorze społecznym kojarzy się coraz gorzej.

  • Zdrowie w sądzie

    Niemrawa kampania prezydencka uzyskała nieoczekiwaną dramaturgię. Obaj prowadzący w sondażach kandydaci nie byli w stanie powalczyć ze sobą na programy i argumenty. Z trudem udało im się spotkać. Zwarli się natomiast w sądzie.

  • Składka w górę, pensja w dół

    Podnosząc składkę zdrowotną, kolejny rząd chce nas oszukać. Mieliśmy skończyć z marnowaniem pieniędzy przez NFZ. Niestety, obietnica ta okazała się równie prawdziwa jak ta, że do składki zdrowotnej nic nie dołożymy z własnej kieszeni.

  • Pakietem! Dobijemy go pakietem!

    Resort zdrowia po raz kolejny zapowiedział "pakiet" ustaw reformujących ochronę zdrowia. I po raz kolejny, obok zmian rewolucyjnych, przełomowych czy choćby ważnych miałyby się w owym "pakiecie" znaleźć przepisy co najwyżej porządkujące czy konsolidujące obowiązujące już prawo.

  • Taniec z pacjentami

    Polacy oczekują, a nawet żądają od polityków, aby ci uzdrowili system ochrony zdrowia. Problem w tym, że nie potrafią się zdecydować, czy politycy mają reformę dokończyć, czy ostatecznie z niej zrezygnować.

  • Komu w Głogowie bije dzwon?

    List otwarty kierownika Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii prof Andrzeja Küblera w sprawie sytuacju w środowisku anestezjologów w Głogowie.

  • Dokąd karetka ta jedzie 2?

    Niektórzy pacjenci z zawałem serca i udarem mózgu zamiast do specjalistycznych placówek transportowani są najpierw do SOR, a dopiero później z niepotrzebnym opóźnieniem, czasem tą samą karetką do miejsca, gdzie można udzielić im rzeczowej pomocy.

  • "Nowe otwarcie", czyli co?

    To już trzecie podejście rządu Platformy do przebudowy w ochronie zdrowia. Pierwsze zakończyło się samowycofaniem złożonych w Sejmie projektów, które okazały się łudząco podobne do tych pozostawionych w ministerialnych szufladach jeszcze przez prof. Religę. Drugie zakończyło się wetem prezydenta.

  • W miejscach prywatnych można palić do woli

    Mógłbym powiedzieć tak: właściwie uchwalenie ustawy antynikotynowej przez Sejm powinno być dla mnie ganz egal. Po pierwsze, nie palę papierosów, po drugie, nie wchodzę tam, gdzie koniecznie nie muszę być, po trzecie - mój ponad 30-letni staż w charakterze lekarza praktyka podpowiada mi, że każdy, kto wpadł w nałóg, niestety skutecznie go broni.

  • Pandemia skrajnych reakcji

    W pierwszym tygodniu stycznia 2010 roku – gdy od niemal miesiąca liczba zachorowań na grypę i choroby grypopodobne w Polsce i Europie konsekwentnie się zmniejszała – w wielu polskich mediach obwieszczono zwycięstwo w walce z pandemią grypy A/H1N1v ("v" oznacza wariant istotnie różniący się od dotychczas występujących wirusów) i frontalnie skrytykowano rządy Francji, Włoch, Niemiec czy Anglii za nadmierne zakupy szczepionek pandemicznych, których zapasów na razie nie zużyto.

  • Gdyby NFZ nie był monopolistą...

    Problemy chorych spowodowane zarządzeniem prezesa NFZ utrudniającym czy ograniczającym pacjentom onkologicznym dostęp do leczenia tzw. chemioterapią niestandardową to kolejny sygnał do rozpoczęcia dyskusji o systemie ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce i do wprowadzenia zmian likwidujących monopol ubezpieczeniowy.

  • Państwowe kłamstwa o leczeniu raka

    W tym tygodniu część kilkuset chorych na raka leczonych terapią niestandardową dowiedziała się, że szpital, w którym dostawiali chemię, stracił uprawnienia do jej podawania.

  • Grypowy walkower

    Ministerstwo zdrowia i media ogłosiły wielkie zwycięstwo w walce z pandemią świńskiej grypy. Tymczasem do żadnego zwycięstwa nie doszło. Po prostu wirus A/H1N1v uciekł z pola walki, ale wróci.

  • Ile kosztuje ludzkie życie?

    Pytanie wydaje się oburzające. W praktyce jednak w Polsce odpowiadamy na nie codziennie, tylko się do tego nie chcemy przyznać. Dlatego o cenie życia warto nauczyć się rozmawiać wprost

  • Najwyższy czas na podniesienie składki

    Ochrona zdrowia w Polsce należy do najgorzej opłacanych w Europie. Jedynym sposobem zwiększenia nakładów na zdrowie pozostaje podniesienie składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Nie byłoby może od rzeczy, aby samorząd lekarski wystąpił z inicjatywą zmiany ustawy i zajął się zbieraniem podpisów pod nią.

  • Odkrycie "Jurka" Owsiaka

    Cała Polska, ach, co ja mówię – jaka tam znowu "Polska"? – cały świat wstrzymał oddech na wieść, że słynny "Jurek" Owsiak zmienia swoje poglądy.

  • Źle się dzieje w państwie polskim!

    Oświadczenie Jerzego Owsiaka, Prezesa Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

  • Ile jest grypy w grypie

    W chwili gdy na Ukrainie szaleje epidemia, a w Niemczech zanotowano już 53 957 przypadków świńskiej grypy, liczba potwierdzonych przypadków w Polsce wynosiła tylko 342. Czy jesteśmy oazą spokoju na tle chorego świata, czy też po prostu nie potrafimy policzyć chorych?

  • Gdy rozum śpi, budzi się epidemia

    Na tereny, gdzie odbywała się spóźniona debata na temat zagrożenia świńską grypą, wkroczyły armie PiS i PO. Specjalistów odesłano na ławkę rezerwowych.

  • "Nie skompromitowałam się"

    To były dwa bardzo ciężkie lata. Zaczynaliśmy od dyrektywy unijnej o czasie pracy lekarzy. Zaraz potem nadszedł światowy kryzys gospodarczy. A w okresie dekoniunktury pewnych rzeczy robić po prostu nie można - ocenia minister zdrowia Ewa Kopacz swoje dwa lata w resorcie.

1678 artykułów - strona 77 z 84
O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.