U 24-letniej kobiety po przebytym poronieniu oznaczono przeciwciała przeciwko różyczce w klasie IgM (wynik ujemny), w klasie IgG 8,31 (wynik wątpliwy, zakres: 5–9,9). Czy w takiej sytuacji wskazane jest wykonanie szczepienia MMR?
Jak postąpić w przypadku 2-letniego dziecka zaszczepionego MMR w wieku 13 miesięcy, które miało kontakt z chorym na odrę?
Czy można szczepić w trakcie karmienia piersią?
Czy dzieciom udającym się do krajów o znacznie zwiększonej zachorowalności na odrę zalecać wcześniejsze szczepienie niż to przewidziano w PSO?
Niespełna 60-letnia pracownica przychodni pamięta, że chorowała w dzieciństwie na odrę, ale nie na świnkę ani na różyczkę. Chciałaby się zaszczepić. Czy w takim przypadku można jej podać MMR, czy lepiej oznaczyć przeciwciała przeciwko wirusom świnki i różyczki?
Chłopiec urodzony 30 czerwca 2009 roku, został wezwany na szczepienie MMR. W karcie szczepień widnieje wpis: „szczepienie MMR 10 sierpnia 2010 r. i 1 grudnia 2016 r.” Jednak matka dziecka nie pamięta wizyty szczepiennej w 2016 r., nie ma też takiego wpisu w książeczce zdrowia dziecka.
W jakich sytuacjach jest uzasadnione podanie szczepionki? Na pytanie odpowiada prof. Jacek Wysocki.
Jeśli tak, to czy wszystkim dzieciom, czy tylko wyjeżdżającym do niektórych krajów?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.