Po urodzeniu dziecko zaszczepiono przeciwko gruźlicy oraz WZW typu B. W 1. roku życia podano jeszcze 3 dawki DTPa-IPV-Hib i 1 dawkę PCV-13.
Chłopiec otrzymał 1 dawkę szczepionki przeciwko WZW typu B po urodzeniu, a w wieku 5 lat 1 dawkę MMR i 1 dawkę szczepionki wysoce skojarzonej typu „6 w 1” DTP-IPV-Hib-HBV.
Szczepienia w dzieciństwie wykonano wybiórczo, mężczyzna nie dysponuje żadną dokumentacją szczepień.
W jakie okolice anatomiczne wykonać wstrzyknięcia?
Pacjentowi podano 1 dawkę szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR), a wcześniej 2 dawki szczepionki przeciwko odrze i 1 dawkę szczepionki przeciwko śwince.
Czy dzieciom udającym się do krajów o znacznie zwiększonej zachorowalności na odrę zalecać wcześniejsze szczepienie niż to przewidziano w PSO?
Niespełna 60-letnia pracownica przychodni pamięta, że chorowała w dzieciństwie na odrę, ale nie na świnkę ani na różyczkę. Chciałaby się zaszczepić. Czy w takim przypadku można jej podać MMR, czy lepiej oznaczyć przeciwciała przeciwko wirusom świnki i różyczki?
Obecnie 13-miesięczne zdrowe i prawidłowo rozwijające się dziecko w 4. miesiącu życia przechorowało odrę. Kiedy można podać szczepionkę MMR? Czy należy odroczyć szczepienie?
Zamiast trzeciej dawki szczepionki przeciwko WZW typu B 7-miesięcznemu niemowlęciu omyłkowo podano MMR. Czy dziecko należy powtórnie zaszczepić MMR w 13. miesiącu życia, czy też wdrożyć inne postępowanie (np. badanie stężenia przeciwciał przeciwko odrze, śwince i różyczce)?
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.