Kryteria klasyfikacyjne CASPAR wykazują 91% czułość i 99% swoistość w rozpoznawaniu ŁZS. W artykule omówiono diagnostykę różnicową, ocenę ciężkości choroby i leczenie.
W artykule przedstawiono m.in. klasyfikację omdleń, kluczowe cechy w wywiadzie podczas oceny pacjentów z epizodami przemijającej utraty przytomności oraz postępowanie.
Jak zoptymalizować leczenie choroby reumatycznej przed operacją? Przeczytaj omówienie wytycznych ACR i AAHKS z 2022 roku.
W przeszłości rozpoznanie stanu przedrzucawkowego ustalano wyłącznie wtedy, gdy potwierdzono występowanie białkomoczu i NT. Rośnie jednak świadomość, że stan przedrzucawkowy może przebiegać bez istotnego białkomoczu.
Jak prawidłowo cewnikować pęcherz moczowy u dzieci? Czym się różni technika cewnikowania cewnikiem jednorazowym i cewnikiem Foleya? Zobacz film instruktażowy i uniknij błędów.
Co należy uwzględnić przy kwalifikacji do szczepienia? Kiedy przed wykonaniem szczepienia wskazane jest wykonanie próby tuberkulinowej? Jakie problemy techniczne wiążą się ze szczepieniem BCG?
Opracowanie wyników badania ankietowego dotyczącego znieczuleń podpajęczynówkowych do cięć cesarskich w warunkach innych niż pilne, nagłe i natychmiastowe.
„Zrozumienie mechanizmu działania litu – niczym zapisów na Kamieniu z Rosetty – może pozwolić dotrzeć do istoty procesów patofizjologicznych związanych z zaburzeniami afektywnymi dwubiegunowymi".
W odpowiedzi na pytanie „Jak podawać w udo insulinę długo działającą?” czat z uporem zalecał przemywanie skóry alkoholem – błędu nie skorygował. Proponował podawać insulinę w dolną część uda, ale po upewnieniu się „Czy na pewno?”, zmienił zdanie.
Wpływ niskociśnieniowej odmy otrzewnowej na dolegliwości bólowe, mechanikę wentylacji oraz inne zmienne podczas znieczulenia ogólnego.
Co wiadomo po 25 latach realizacji programu szczepień w USA?
Artykuł dotyka ważnego zagadnienia, jakim jest ogólny spadek zaufania do szczepień ochronnych. Problem ten dotyczy także Polski, o czym świadczy zwiększająca się liczba uchyleń od szczepień.
W artykule obszernie omówiono infekcyjne zapalenie wsierdzia u dzieci, w tym najnowsze osiągnięcia dotyczące jego diagnostyki i leczenia.
Bogato ilustrowany artykuł komentuje dr hab. n. med. Marek Sierżęga prof. nadzw.: Dynamicznemu rozwojowi technik chirurgicznych towarzyszy zwiększenie zainteresowania anatomią topograficzną, a wiedza z tej dziedziny powinna ewoluować w odpowiedzi na potrzeby rozwijającej się medycyny klinicznej.
Jak interpretować nowe dane o wpływie szczepienia na ryzyko udaru mózgu?
Płynoterapia na oddziale internistycznym jest wyzwaniem dla każdego klinicysty. Zapraszamy do zapoznania się z krótką tabelką, w której zebrano najważniejsze dane dot. wpływu chorób współistniejących na płynoterapię.
Jak przebiega świnka i jakie powikłania mogą wystąpić w jej przebiegu?
Jak klasyfikujemy trudności z karmieniem? Czy ARFID ma swoiste uchwytne przyczyny? Czy dzieci z tym zaburzeniem są zawsze niedożywione?
Internetowe aktywności seksualne obejmują bardzo szerokie spektrum zachowań, które są podejmowane za pośrednictwem Internetu. Cyberseks umożliwia anonimową realizację pragnień i praktyk seksualnych, które nie są społecznie akceptowane, również w ramach różnych subkultur płciowych.
Karbamazepina należy do grupy pochodnych dibenzoazepiny. Związek ten ma duże znaczenie zarówno w praktyce neurologicznej, jak i psychiatrycznej. Stosuje się ją również w przypadku niektórych zespołów bólowych o charakterze neuropatycznym.