×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wywiady

 • Kłótnie w związku zwykle świadczą o tym, co bardzo ważne i niedostrzeżone

  Kłótnie w związku zwykle świadczą o tym, co bardzo ważne i niedostrzeżone

  Kłótnie nie zawsze są złe. Często oznaczają, że nam zależy, że próbujemy załatwić coś istotnego. Ale kłócić się trzeba umieć – w przeciwnym razie stają się destruktywne. Sprawdź, co o anatomii kłótni mówi psycholog Marta Wróbel-Rakowska z Centrum Terapii Dialog.

 • Most, którym pokonamy problem. Gdzie szukać pomocy w kryzysie?

  Most, którym pokonamy problem. Gdzie szukać pomocy w kryzysie?

  Rozmowa z Mariuszem Pankiem – prezesem i Beatą Walter wiceprezes Fundacji Leonardo, która prowadzi m.in. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych w Wieliczce.

 • Pod powierzchnią złości

  Pod powierzchnią złości

  Pamiętam, jak moja córka długo zasypiała wieczorami, jej usypianie trwało często dwie godziny. Pytała mnie, czy jestem na nią zła, a ja jak mantrę powtarzałam, że nie jestem zła na nią, jestem zła, bo sama potrzebuję odpoczynku. Po jakimś czasie zaczęła mówić, że widzi, że jestem zła, bo pewnie chciałabym już spać. Ani ona nie musiała się czuć winna, że nie mogła zasnąć, ani ja nie musiałam się czuć winna, że czuję złość, bo nie była ona o mojej córce, tylko o moich potrzebach w danym momencie – mówi Ewa Tyralik Kulpa, autorka książki „Uwaga! Złość”.

 • Sposoby na prokrastynację

  Sposoby na prokrastynację

  Proponuję czasem moim pacjentom metodę, która nazywa się odwróconym grafikiem. W tym grafiku nie planuje się rzeczy na przyszłość, tylko wypełnia się go wstecznie, wpisując wszystko, co się robiło w ciągu dnia. Jest to fajne ćwiczenie. Można zobaczyć ile czasu faktycznie zajmuje nam praca – opowiada dr Joachim Kowalski.

 • Faza silnego kryzysu

  Faza silnego kryzysu

  Bardzo ważne jest pokazywanie witalności – podkreśla Małgorzata Sękowska, psycholog, psychoterapeuta, dyrektor Kliniki Uniwersytetu SWPS Rodzina-Para-Jednostka w Poznaniu. - Nie możemy się spotykać, ale nadal jesteśmy rodziną, jesteśmy razem, nie przeżywamy tego, że coś jest niemożliwe, tylko cieszymy się z tego, co jest dostępne.

 • Skąd się bierze prokrastynacja

  Skąd się bierze prokrastynacja

  Amerykanie pytani o to, dlaczego odwlekają rozliczenie odpowiadali, że ze strachu. Bali się, że będą musieli dopłacić. Jest tu jakaś przewrotna logika. Odsuwali w czasie poznanie prawdy, która może się okazać trudna czy bolesna. Prawdopodobnie podobny mechanizm może mieć miejsce w przypadku odkładania wizyty u lekarza pomimo niepokojących objawów – mówi dr Marek Wypych z Pracowni Obrazowania Mózgu Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego w Warszawie.

 • Walka o siebie

  Walka o siebie

  Zmiana jest wpisana w nasz rozwój, kiedy jednak dezorganizuje nam ona życie, powoduje ograniczenia, nie możemy się uwolnić od myśli w rodzaju „cały czas jestem taka słaba”, albo patrząc na bliskich, myślimy przede wszystkim „czy ja ich nie utracę?”, to może być o jeden most za daleko – ostrzega prof. Agnieszka Popiel

 • Bo chcę się lepiej czuć

  Bo chcę się lepiej czuć

  Dlaczego tak naprawdę decydujemy się na zmianę sposobu odżywiania. Najczęściej jest tak dlatego, że czujemy się ociężali, trudniej jest się nam poruszać, pojawiają się jakieś choroby. Dlaczego więc o przejściu na dietę mówimy w kontekście wyglądu, a nie zdrowia? – pyta Aleksandra Musielak, psycholożka, współtwórczyni ciałopozytywnej kampanii „Spójrz na siebie” adresowanej do młodzieży.

 • Pozostawione same sobie

  Pozostawione same sobie

  Psychiatrzy do tej pory nie wystawiali wskazań do terminacji ciąży, ponieważ kobiety, kiedy dowiadywały się o wadach letalnych płodu mogły same decydować, czy chcą ciążę kontynuować, czy nie. Obecnie kobietom odebrano możliwość podjęcia decyzji. A zagrożenie zdrowia psychicznego, jak widzimy, jest traktowane jakby było mniej ważne niż np. ryzyko problemów kardiologicznych, czy jakichkolwiek innych – mówi dr Aleksandra Krasowska.

 • Zupełnie inny głód. Otyłość u psychologa

  Zupełnie inny głód. Otyłość u psychologa

  Emocje to nasz własny wewnętrzny system, którego potrzebujemy, aby radzić sobie w świecie. Odczytuje on nasze potrzeby i to, co dzieje się wokół. Ostrzega nas, objaśnia rzeczywistość, a my, zamiast go słuchać, rozpakowujemy kolejną tabliczkę czekolady – mówi Elżbieta Lange, psychoterapeutka, psychodietetyk.

 • Strategia zaprzeczania

  Strategia zaprzeczania

  W naszej ankiecie można się było zgodzić lub nie z następującymi stwierdzeniami: „Nie stosuję się do zaleceń, bo wolę teraz pożyć naprawdę, niż potem żałować”, „Spotykam się ze znajomymi, bo uważam, że izolacja jest bez sensu”, „Nie będę zmieniać stylu życia, bo uważam, że niebezpieczeństwo jest rozdmuchane”, „Zamykanie restauracji i obiektów sportowych to przesada”. W marcu zaledwie 12% badanych przyznawało się do tego sposobu myślenia, a w maju i grudniu już prawie 30% – relacjonuje prof. Katarzyna Hamer z zespołu realizującego projekt „Wpływ pandemii COVID-19 na emocje, zachowania i postawy Polaków”.

 • To nie jest kwestia odwagi

  To nie jest kwestia odwagi

  Zawsze rozmawiamy o cierpieniu. „Urodzić dziecko i skazać je na cierpienie, czy pozwolić mu wcześniej odejść?” pytają kobiety. Pytają też (jeszcze częściej): „Czy to, że chcę urodzić to dziecko oznacza, że jestem potworem?”, „Czy to, że chcę, żeby się urodził i żebym mogła go przytulić na koniec oznacza, że jestem zła?” – relacjonuje Agata Klakocar, psycholog w hospicjum perinatalnym działającym przy Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci”.

 • Kto może drzemać?

  Kto może drzemać?

  Nie wiemy, czy ludzie w starszym wieku mają mniejsze zapotrzebowanie na sen, czy może nie potrafią – z różnych względów – spać tak długo, jak wtedy, gdy byli młodsi. Prawdopodobnie ma to związek z procesem starzenia się mózgu. Młodsi dorośli potrzebują 7–9 godzin snu na dobę. Dla starszych norma to 6, może 6,5 godziny. Nie trzeba się zmuszać do dłuższego snu, nie trzeba się zamartwiać tym, że się nie przesypia 8 godzin nocą – uspokaja Magdalena Komsta, terapeutka poznawczo-behawioralna bezsenności.

 • Trzeba to przerwać

  Trzeba to przerwać

  Ważne jest, aby sobie uświadomić, że prześladowanie na tle homofobicznym obraża również i mnie, nawet jeśli ja sam jestem heteroseksualny. Obraża mnie, bo godzi w wartości, które wyznaję, na których chcę budować moje społeczeństwo. Warto sobie uświadomić, że ja też mam prawo i obowiązek protestować. A jeśli sam nie należę do żadnej wykluczanej mniejszości, to tym wyraźniejszy jest mój obowiązek występowania w ich obronie. Bo mam wielki przywilej, z którego często nie zdaję sobie sprawy – mówi psycholog, Maciej Miłkowski, współinicjator listu krakowskich nauczycieli w obronie osób LGBT+.

 • Nigdy się nie bał opowiadać o swoich błędach

  Nigdy się nie bał opowiadać o swoich błędach

  Starcy są obiektami, które łatwo izolować. Dlaczego mieliby młodym psuć dobre samopoczucie? Dobrze, jeśli ta izolacja dzieje się w cywilizowanych warunkach. Gorzej, jeśli pod pozorem opieki zamykani są w zakładach, które przypominają dawne szpitale psychiatryczne albo więzienia – mówi w książce „Terapia na życie” profesor Jerzy Aleksandrowicz. Książka – zapis rozmów, które z wybitnym psychiatrą i psychoterapeutą przeprowadziły prof. Dominika Dudek, psychiatra i dziennikarka, Małgorzata Skowrońska.

 • <i>Borderline</i>. Diagnozę stawia klinicysta

  Borderline. Diagnozę stawia klinicysta

  W Australii wprowadzono program, który wyraźnie pokazał, że wczesne oddziaływanie, na etapie kształtowania się osobowości, może zapobiec rozwojowi zaburzenia tak, że w wieku dorosłym pacjenci nie przekraczają progu diagnostycznego zaburzeń. Po latach obserwacji okazało się, że argument „nie stygmatyzujmy za wcześnie” prowadzi do odwlekania diagnozy, a to oznacza, że pacjenci nie uzyskują odpowiedniej pomocy, którą jest psychoterapia – opowiada dr Aleksandra Wieczorek, psychiatra.

 • Czy ktoś wie, że się boisz?

  Czy ktoś wie, że się boisz?

  Znaleźliśmy się w sytuacji, w której możemy być pewni siebie, nie wychodzić na głupka, nie dawać się temu rządowi, ignorować wirusa i cieszyć się tym, jacy to jesteśmy mądrzy albo możemy w imię czegoś ważnego myć ręce, dystansować się społecznie, zwracać uwagę tym, którzy nie przestrzegają zasad epidemicznych i jeszcze dzięki maseczce nierówno się opalić – mówi Bartosz Kleszcz, psycholog, psychoterapeuta.

 • Potrzeba akceptacji

  Potrzeba akceptacji

  Proszę się zastanowić, skąd ludzie w większości czerpią wiedzę o seksie? Z tego, co usłyszą od innych. A kto mówi najwięcej o homoseksualizmie, o LGBT? Politycy i księża. Teologia grzechu związanego z seksualnością jest bardzo rozbudowana w Kościele katolickim, poza tym wiele osób w swoich wypowiedziach stosuje mechanizm, który nazywa się medykalizacją grzechu. Starają się przekonywać, że coś, co według nich jest grzechem, jest też chorobą – mówi dr Maciej Klimarczyk, psychiatra, seksuolog.

 • Co się dzieje z&nbsp;naszą psychiką, gdy pozostajemy bezczynni/nie podejmujemy aktywności fizycznej?

  Co się dzieje z naszą psychiką, gdy pozostajemy bezczynni/nie podejmujemy aktywności fizycznej?

  Odpowiada prof. Aleksandra Łuszczyńska.

 • Co pandemia zabrała, a&nbsp;co dała młodym

  Co pandemia zabrała, a co dała młodym

  Gdyby w oczekiwaniu na szczepionkę przez cały przyszły rok szkolny szkoła miała działać tak, jak w tym półroczu, to powstaje ryzyko, że na naszych oczach dorośnie pokolenie, któremu trudno będzie koegzystować w grupie. Półtora roku tylko zdalnej nauki to potężne naruszenie procesu rozwojowego, co z pewnością pozostawi trwałe piętno na osobowościach tych ludzi – ostrzega psychiatra, Dorota Wilanowska-Parda.

91 artykułów - strona 1 z 5

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.