×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Wywiady

 • Jak uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu, jak rozpoznać boreliozę

  Jak uniknąć kleszczowego zapalenia mózgu, jak rozpoznać boreliozę

  Nie możemy oczekiwać, że po antybiotykoterapii raptem wyniki badania w kierunku boreliozy staną się negatywne, bo to jest niemożliwe. Przeciwciała w klasie IgG utrzymują się przez lata. Czy z tego powodu mamy leczyć kogoś antybiotykami w postaci ciągłej albo pulsach? – pyta prof. Sławomir Pancewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

 • "Skończył się czas udawania, że jesteśmy twardzielami"

  "Skończył się czas udawania, że jesteśmy twardzielami"

  Wiele osób gra w totolotka, ale nikt nie wie, kto wygrywa. Dla niektórych tak wygląda pandemia COVID-19. Tylko akurat my widzimy zakażonych koronawirusem każdego dnia, widzimy zgony – mówi kpt. dr Tomasz Kubiak, wojewódzki koordynator ratownictwa medycznego PSP w Szczecinie.

 • Klucz do koronawirusa

  Klucz do koronawirusa

  Jak działa szczepionka mRNA, dlaczego małpi adenowirus jest bezpieczny oraz o poszukiwaniu leków na COVID-19, mówi dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

 • Nie udawać, że temat nie istnieje

  Nie udawać, że temat nie istnieje

  Wiele osób żyje nadal w przekonaniu, że HIV to problem pewnych grup społecznych. Heteroseksualna kobieta, która od 3 lat jest w związku nie widzi potrzeby, żeby przetestować siebie i swojego partnera. „Ale po co? Przecież on jest porządnym mężczyzną” słyszę często w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym – opowiada dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.

 • Czekając na szczepionkę i lek

  Czekając na szczepionkę i lek

  Nie ma „antybiotyków” przeciwwirusowych – zastrzega wirusolog, prof. Krzysztof Pyrć. - Myślę, że możemy się spodziewać jeszcze wielu informacji o cudownych lekach, które po czasie okażą się bezużyteczne.

 • Zlecamy tyle testów, ilu zgłasza się pacjentów

  Zlecamy tyle testów, ilu zgłasza się pacjentów

  Zasadne wydaje się pytanie, czy strategia badania wyłącznie pacjentów objawowych jest słuszna i jakie będzie mieć konsekwencje – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.

 • Medycyna w II Rzeczpospolitej

  Medycyna w II Rzeczpospolitej

  Tyfus, dur brzuszny, gruźlica. To tylko kilka chorób, na jakie narażeni byli Polacy w okresie międzywojennym. Jak sobie z nimi radzono? Dlaczego sytuacja kobiet w ciąży nie była do pozazdroszczenia, a choroby weneryczne stanowiły jeden z najbardziej palących problemów?

 • Pandemia "hiszpanki" i odzyskanie przez Polskę niepodległości

  Pandemia "hiszpanki" i odzyskanie przez Polskę niepodległości

  Pandemia jednej z najgroźniejszych chorób w historii ludzkości – odmiany grypy potocznie nazywanej „hiszpanką” zbiegła się w czasie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jakie losy spotkały Polaków nią dotkniętych? Jak ówczesne władze dopiero co powstałego państwa polskiego radziły sobie z pandemią?

 • Systemu już nie ma

  Systemu już nie ma

  Świata medycznego, w którym do tej pory funkcjonowaliśmy, już nie ma. Zostało chałupnictwo – mówi Jacek Skup, lekarz rezydent, specjalista zarządzania w ochronie zdrowia.

 • Jedyna szansa

  Jedyna szansa

  Zapotrzebowanie na powietrze oddechowe w przypadku duszności, również w przebiegu COVID-19 wzrasta z kilku do kilkudziesięciu litrów powietrza oddechowego. Nawet urządzenia wysokiej klasy mają kłopot z tym, żeby nadążyć za organizmem, za jego potrzebą oddychania. Oksygenator produkuje zaledwie 4–5 litrów tlenu. To przynosi ulgę. Nie na długo jednak – mówi dr Dariusz Maciejewski, krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii.

60 artykułów - strona 1 z 6

Zachorowania w Polsce - aktualne dane

Doradca Medyczny
 • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
 • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
 • Dokąd mam się udać?

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.

Poradnik świadomego pacjenta

 • Wyjątkowe sytuacje. Towarzyszenie osobie chorej na COVID-19
  Czy szpital może odmówić zgody na towarzyszenie hospitalizowanemu dziecku? Jak uzyskać zgodę na towarzyszenie osobie, która umiera w szpitalu z powodu COVID-19?
  Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.
 • Wyjątkowe sytuacje. Kiedy chorujesz na COVID-19
  Czy chory na COVID-19 może wyjść ze szpitala na własne żądanie? Jak zapewnić sobie prawo do niezastosowania intubacji. Na pytania dotyczące pobytu w szpitalu podczas pandemii koronawirusa odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Łukasz Chmielowiec.