Klucz do koronawirusa
Jak działa szczepionka mRNA, dlaczego małpi adenowirus jest bezpieczny oraz o poszukiwaniu leków na COVID-19, mówi dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jak działa szczepionka mRNA, dlaczego małpi adenowirus jest bezpieczny oraz o poszukiwaniu leków na COVID-19, mówi dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, mikrobiolog, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wiele osób żyje nadal w przekonaniu, że HIV to problem pewnych grup społecznych. Heteroseksualna kobieta, która od 3 lat jest w związku nie widzi potrzeby, żeby przetestować siebie i swojego partnera. „Ale po co? Przecież on jest porządnym mężczyzną” słyszę często w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym – opowiada dr Magdalena Ankiersztejn-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
Nie ma „antybiotyków” przeciwwirusowych – zastrzega wirusolog, prof. Krzysztof Pyrć. - Myślę, że możemy się spodziewać jeszcze wielu informacji o cudownych lekach, które po czasie okażą się bezużyteczne.
Zasadne wydaje się pytanie, czy strategia badania wyłącznie pacjentów objawowych jest słuszna i jakie będzie mieć konsekwencje – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ.
Tyfus, dur brzuszny, gruźlica. To tylko kilka chorób, na jakie narażeni byli Polacy w okresie międzywojennym. Jak sobie z nimi radzono? Dlaczego sytuacja kobiet w ciąży nie była do pozazdroszczenia, a choroby weneryczne stanowiły jeden z najbardziej palących problemów?
Pandemia jednej z najgroźniejszych chorób w historii ludzkości – odmiany grypy potocznie nazywanej „hiszpanką” zbiegła się w czasie z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jakie losy spotkały Polaków nią dotkniętych? Jak ówczesne władze dopiero co powstałego państwa polskiego radziły sobie z pandemią?
Świata medycznego, w którym do tej pory funkcjonowaliśmy, już nie ma. Zostało chałupnictwo – mówi Jacek Skup, lekarz rezydent, specjalista zarządzania w ochronie zdrowia.
Zapotrzebowanie na powietrze oddechowe w przypadku duszności, również w przebiegu COVID-19 wzrasta z kilku do kilkudziesięciu litrów powietrza oddechowego. Nawet urządzenia wysokiej klasy mają kłopot z tym, żeby nadążyć za organizmem, za jego potrzebą oddychania. Oksygenator produkuje zaledwie 4–5 litrów tlenu. To przynosi ulgę. Nie na długo jednak – mówi dr Dariusz Maciejewski, krajowy konsultant w dziedzinie intensywnej terapii.
Czekasz na wynik testu, jesteś chory – o co zapyta sanepid, kiedy do Ciebie zadzwoni? Czy kwarantanna może trwać dłużej niż 10 dni? Czy zawiadamiać o pozytywnym wyniku testu znajomych? Kiedy dzwonić do pracodawcy? Wyjaśnia rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Jan Bondar.
Jak się ma izolatorium na 4 łóżka, to naprawdę, mimo najszczerszych chęci, nie da się tam wcisnąć kolejnego. Ci pacjenci nieraz potrzebują tlenu. Nie stworzę stanowiska z tlenem. To jest zderzenie z fizyką – mówi dr Stanisław Górski, autor szeroko komentowanego tekstu „Lekarze mają prawo się bać”