Rywaroksaban, w porównaniu z niestosowaniem antykoagulantów, w profilaktyce przeciwzakrzepowej po zakończeniu hospitalizacji z powodu COVID-19 – badanie MICHELLE.
Ocena bezpieczeństwa stosowania inhibitorów kinaz janusowych (iJAK) była w ostatnim czasie przedmiotem wielu badań. Szczególny nacisk położono na związane z ich stosowaniem ryzyko zakażeń oraz poważnych zdarzeń sercowo-naczyniowych (MACE).
Badanie doplerowskie miednicy – kolorowe i spektralne – jest często pierwszym kluczowym badaniem wykonywanym w celu szybkiego ustalenia właściwej etiologii krwawienia z macicy oraz podjęcia decyzji klinicznych i określenia postępowania u pacjentki.
Omówienie postępowania w zakresie diagnostyki, rozpoznawania i leczenia szumów usznych dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i otorynolaryngologów z komentarzem dr hab. n. med. Danuty Raj-Koziak, prof. IFPS.
Interakcje leków często spotyka się w opiece podstawowej i zazwyczaj można je przewidzieć. Kluczowe dla bezpieczeństwa pacjenta jest zidentyfikowanie najważniejszych i klinicznie istotnych interakcji.
Podsumowanie aktualnych wytycznych dotyczących postępowania okołozabiegowego u chorych leczonych przeciwzakrzepowo oraz postępowania w razie krwawienia z przewodu pokarmowego.
W artykule przedstawiono zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące diagnostyki komorowych zaburzeń rytmu serca i nagłego zatrzymania krążenia, leczenia doraźnego i przewlekłego oraz prewencji nagłego zgonu sercowego.
Pełny zakres kliniczny obejmuje utajoną chorobę małych naczyń mózgowych wykrywaną przypadkowo w badaniach neuroobrazowych oraz manifestacje kliniczne takie jak udar, otępienie oraz zaburzenia nastroju lub somatyczne.
Wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia ŻChZZ u chorych na nowotwór złośliwy, rozpoznania i leczenia zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP). Wytyczne i postępy dotyczące choroby von Willebranda oraz hemofilii.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.