Do tego jednoośrodkowego badania kliniczno-kontrolnego włączono 13 chorych na chorobę Fabry’ego leczonych w specjalistycznym ośrodku przy Careggi University Hospital we Florencji oraz 13 zdrowych osób.
Retrospektywna analiza dotycząca chorych leczonych za pomocą terapii enzymatycznej objęła 17 ośrodków nefrologicznych i 2 ośrodki kardiologiczne. Najważniejsze wnioski i informacje o opublikowanym w 2021 r. badaniu przygotował prof. Piotr Rozentryt.
Ciężki uraz powikłany wstrząsem krwotocznym i koagulopatią istotnie zmniejsza szanse na przeżycie do wypisu ze szpitala. Wielokrotnie badano, jakie czynniki poprawiają przeżycie w tej grupie pacjentów. Ale czy wczesne przetoczenie osocza w warunkach przedszpitalnych poprawia rokowania?
W niniejszej publikacji omówiono podstawowe, przydatne w praktyce klinicznej zasady postępowania w 3 grupach zaburzeń hemostazy – małopłytkowości, wrodzonych osoczowych skazach krwotocznych i nabytej hemofilii A, oraz postępowanie w przypadku stwierdzenia wydłużenia czasów krzepnięcia (czasu częściowej tromboplastyny po aktywacji [APTT] i czasu protrombinowego [PT] lub zwiększenia międzynarodowego współczynnika znormalizowanego [INR]) przed planowaną procedurą inwazyjną u pacjenta, który nie był w przeszłości diagnozowany w kierunku skazy krwotocznej.
Wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia ŻChZZ u chorych na nowotwór złośliwy, rozpoznania i leczenia zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP). Wytyczne i postępy dotyczące choroby von Willebranda oraz hemofilii.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.