Autorzy zebrali informacje na temat obciążenia chorobą od nastolatków mieszkających w trzech krajach europejskich. Oceniono też perspektywę opiekunów i pracowników służby zdrowia opiekujących się tą grupą pacjentów.
Według autorów omawianego badania jego wyniki sugerują, że choroba Fabry'ego może występować częściej niż wcześniej szacowano, a badania przesiewowe noworodków mogą pomóc w ustaleniu rozpoznania u wielu pomijanych dotąd pacjentów.
Omówienie większości leków aktualnie dostępnych w leczeniu padaczki wraz z uwzględnieniem sposobów podawania, zakresów skuteczności i potencjalnych interakcji.
W artykule opisano zagadnienia dotyczące szczepień i autoimmunizacyjnych zaburzeń OUN, w tym narkolepsji, zapalenia mózgu z przeciwciałami przeciwko NMDAR, zapalenia mózgu Rasmussena i FIRES.
Celem niniejszego przeglądu jest przedstawienie aktualnej wiedzy na temat przyczyn, diagnostyki, objawów ostrzegawczych, badań uzupełniających, leczenia i obserwacji tego zaburzenia u dzieci i młodzieży.
Trwająca pandemia SARS-CoV-2 pod wieloma względami utrudniła kliniczną praktykę neurologiczną, w tym rozpoznawanie powikłań neurologicznych i leczenie współistniejących chorób układu nerwowego. W tym artykule przedstawiliśmy uzgodnione stanowisko ekspertów European Academy of Neurology (EAN) przeznaczone dla neurologów zajmujących się pacjentami z COVID-19.
Jak kwalifikować do szczepień dzieci chore na padaczkę, autyzm, choroby demielinizacyjne lub nerwowo-mięśniowe? Kiedy wznowić szczepienie po przebytej neuroinfekcji? Odpowiedź znajdziesz w stanowisku Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Najważniejsze osiągnięcia w dziecinie neurologii dziecięcej z ostatnich 2 lat dotyczą postępu w zakresie diagnostyki genetycznej, zwłaszcza tzw. encefalopatii padaczkowych i rozwojowych, a także nowych możliwości leczenia różnych zespołów chorobowych.
W artykule omówiono nowe dane kliniczne dotyczące m.in. leczenia dystrofii mięśniowej Duchenne’a, padaczki, stwardnienia rozsianego oraz rdzeniowego zaniku mięśni.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.