mp.pl to portal zarówno dla lekarzy jak i pacjentów. Prosimy wybrać:

Artykuły: Choroby wewnętrzne

Przegląd badań więcej

Artykuły przeglądowe więcej

Wytyczne więcej

Postępy w medycynie więcej

 • Ostre zespoły wieńcowe
  Najważniejszym wydarzeniem 2020 roku w wymiarze nie tylko medycznym, ale też społecznym i gospodarczym była pandemia COVID-19. Odnotowano w tym okresie wyraźne zmniejszenie liczby procedur diagnostycznych i leczniczych, także u chorych z ostrymi zespołami wieńcowymi.
 • Stabilna choroba wieńcowa – postępy 2020
  W 2020 roku ukazały się interesujące publikacje dotyczące leczenia farmakologicznego i rewaskularyzacji u chorych z przewlekłymi zespołami wieńcowymi.
 • Choroby układu oddechowego – postępy 2019/2020
  W artykule omówiono najważniejsze wytyczne i prace oryginalne, opublikowane w 2019 i 2020 roku.

Wybierz specjalność

O tym się mówi

 • Program 40+ na cenzurowanym
  Lista uwag do programu „Profilaktyka 40+” sugeruje, że pomysł MZ, mówiąc oględnie, nie został dopracowany we wszystkich szczegółach. Na razie chodzi oczywiście o pilotaż, który potrwa do 31 grudnia 2021 r. Ministerstwo zignorowało postulat NFZ i nie przedłużyło pilotażu, a rozporządzenie zostało skierowane do publikacji.
 • NFZ zmienia zasady wypłaty dodatków covidowych
  Od 1 czerwca obowiązują nowe zasady przyznawania dodatkowego wynagrodzenia w związku ze zwalczaniem COVID-19. Oficjalnie dlatego, że trzecia fala pandemii wygasa. Nieoficjalnie – system wypłacania dodatków od miesięcy budził kontrowersje.
 • MZ: szpitale mają straty? Niech wezmą kredyt
  Zobowiązania ogółem szpitali publicznych w ciągu 4 lat zwiększyły się o ok. 4 mld zł. Tymczasem ministerialna recepta na wyjście z kryzysu jest co najmniej kontrowersyjna.