Pacjenci zazwyczaj długo nie zdają sobie sprawy z występowania objawów niewydolności układu oddechowego, przypisując je innym zaburzeniom w przebiegu LOPD. Postępowanie w przypadku stwierdzenia cech niewydolności oddechowej i SBD powinno mieć charakter multidyscyplinarny, obejmując różne metody zapobiegania i leczenia.
Kryteria klasyfikacyjne CASPAR wykazują 91% czułość i 99% swoistość w rozpoznawaniu ŁZS. W artykule omówiono diagnostykę różnicową, ocenę ciężkości choroby i leczenie.
W artykule przedstawiono m.in. klasyfikację omdleń, kluczowe cechy w wywiadzie podczas oceny pacjentów z epizodami przemijającej utraty przytomności oraz postępowanie.
W przeszłości rozpoznanie stanu przedrzucawkowego ustalano wyłącznie wtedy, gdy potwierdzono występowanie białkomoczu i NT. Rośnie jednak świadomość, że stan przedrzucawkowy może przebiegać bez istotnego białkomoczu.
Autor przedstawia aktualne zalecenia z wytycznych europejskich dotyczące diagnostyki astmy, wpływu chorób współistniejących na rozpoznanie oraz rolę badań obrazowych klatki piersiowej i oceny fenotypu astmy.
W artykule przedstawiono zalecenia ESC dotyczące postępowania w komorowych zaburzeniach rytmu serca i zapobiegania nagłemu zatrzymaniu krążenia w różnych sytuacjach klinicznych.
Podsumowanie aktualnych wytycznych dotyczących postępowania okołozabiegowego u chorych leczonych przeciwzakrzepowo oraz postępowania w razie krwawienia z przewodu pokarmowego.
Teplizumab to obiecujący krok w kierunku zapobiegania cukrzycy typu 1, a nie tylko jej leczenia. Nowoczesna terapia, aktualnie zatwierdzona wyłącznie w USA, mimo ryzyka niesie za sobą również wiele nadziei.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.