Negatywny wpływ ekstremalnych upałów na stan zdrowia somatycznego jest dobrze udokumentowany. Czy w okresach roku, w których temperatura otoczenia jest wyższa, zwiększa się liczba konsultacji psychiatrycznych u osób dorosłych zgłaszających się na SOR?
Czy takie postępowanie jest skuteczne u dzieci i dorosłych? To zagadnienie oceniono w przeglądzie systematycznym piśmiennictwa uwzględniającym 13 badań z randomizacją.
Celem przeglądu systematycznego, którego wyniki opublikowano w “Annals of Allergy, Asthma and Immunology”, było opisanie doświadczenia klinicznego w stosowaniu omalizumabu u pacjentów z anafilaksją idiopatyczną bez chorób z klonalnym rozrostem mastocytów. Czy omalizumab może działać ochronnie w anafilaksji idiopatycznej?
W artykule opisano postępowanie diagnostyczne i lecznicze u dziecka z licznymi obrażeniami ciała na szpitalnym oddziale ratunkowym w szpitalu powiatowym nieposiadającym oddziału chirurgii dzieci. Omówiono rozpoznania różnicowe, badania dodatkowe, zalecane konsultacje specjalistyczne oraz postępowanie w szpitalu.
Przedstawiamy podsumowanie najważniejszych zaleceń istotnych dla lekarza praktyka, które są nowe, wymagają zmiany dotychczasowej praktyki lub w odniesieniu do których nastąpiła istotna zmiana danych naukowych w ciągu ostatnich 5 lat.
Autorzy przedstawiają wybrane publikacje z 2015 i początku 2016 roku dotyczące niewydolności oddechowej, cewnikowania naczyń, płynoterapii i ostrego uszkodzenia nerek, żywienia ciężko chorych, szpitalnych zespołów szybkiego reagowania, resuscytacji krążeniowo-oddechowej i opieki poresuscytacyjnej, monitorowania hemodynamicznego, leczenia przeciwdrobnoustrojowego i nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej płuc.
Autor przedstawia wybrane publikacje z 2011 roku dotyczące następujących zagadnień: ostrej niewydolności oddechowej, sepsy, urazów, płynoterapii, monitorowania, żywienia, etyki oraz organizacji oddziałów intensywnej terapii.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.