Autorzy badania próbowali odpowiedzieć na pytanie, która terapia jest najkorzystniejsza dla chorych na zaawansowanego czerniaka przy zachowaniu akceptowalnej toksyczności.
Badanie miało na celu porównanie skuteczności i bezpieczeństwa tislelizumabu i docetakselu u chorych na miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego NDRP, u których doszło do progresji po co najmniej jednej linii wcześniejszej chemioterapii w schemacie dwulekowym opartej na pochodnych platyny.
Bogato ilustrowany artykuł komentuje dr hab. n. med. Marek Sierżęga prof. nadzw.: Dynamicznemu rozwojowi technik chirurgicznych towarzyszy zwiększenie zainteresowania anatomią topograficzną, a wiedza z tej dziedziny powinna ewoluować w odpowiedzi na potrzeby rozwijającej się medycyny klinicznej.
Niepołożnicze operacje chirurgiczne w okresie ciąży stanowią duże obciążenie (i dla ciężarnej, i dla płodu). Przed ich wykonaniem należy zasięgnąć opinii położników, którzy jako jedyni mają kwalifikacje do omówienia aspektów anatomiczno-fizjologicznych, które mogą oddiaływać na stan matki i płodu podczas zabiegu.
W przebiegu nienowotworowych chorób pęcherzyka żółciowego wykrywa się zmiany w jego świetle (złogi żółciowe, błotko żółciowe, polipy cholesterolowe, gruczolaki; te ostatnie należy różnicować z polipowatym rakiem pęcherzyka żółciowego) oraz miejscowe lub rozlane pogrubienie jego ściany.
Międzybłoniak opłucnej jest nowotworem rzadkim. Częściej występuje u mężczyzn. Standaryzowane współczynniki zachorowalności na 100 000 osób wynoszą (odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) 0,3 i 0,7 w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz 0,4 i 1,7 w Europie.
Szacuje się, że w USA u 8–10% chorych na nowotwór złośliwy dojdzie do powstania przerzutu w obrębie mózgu. Daje to około 200 000 nowych przypadków każdego roku.
W maju 2022 roku opublikowano uaktualnione polskie rekomendacje w zakresie rozpoznania i leczenia raka tarczycy. Istota zmian w nich dokonanych polega na włączeniu do nich rekomendacji międzynarodowych oraz rezultatów tych badań naukowych, które już sprawdziły się prospektywnie.
Specjalnie dla „Medycyny Praktycznej – Chirurgii” i portalu mp.pl prof. dr hab. n. med. Bruno Szczygieł i dr n. med. Anna Ukleja dokonali przeglądu ubiegłorocznego piśmiennictwa i doniesień zjazdowych z Kongresu ESPEN. Jak zawsze, podsumowanie wzbogacają komentarze eksperckie.
Artykuł zawiera informacje nt. specyfiki leczenia żywieniowego w pandemii. Porusza kwestię optymalizacji opieki żywieniowej i metabolicznej w okresie okołooperacyjnym, ze wskazaniem kierunków rozwoju protokołu ERAS. Podsumowuje wytyczne ESPEN dotyczące żywienia dojelitowego w warunkach domowych, żywienia klinicznego chorych na ostre i przewlekłe
zapalenie trzustki i na choroby zapalne jelit.
Specjalnie dla Medycyny Praktycznej – Chirurgii i portalu mp.pl autorytet w dziedzinie leczenia żywieniowego prof. Bruno Szczygieł komentuje ubiegłoroczne wydarzenia i najważniejsze doniesienia naukowe.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.