W badaniu GRECCAR-6 uprzednio wykazano, że wydłużenie interwału czasowego po chemioradioterapii >7 tygodni nie wiąże się ze zwiększeniem częstości całkowitej odpowiedzi patologicznej. Celem niniejszej publikacji była prezentacja wyników badania GRECCAR-6 po 3 latach obserwacji.
Próba oszacowania wpływu różnych wersji opóźnionej diagnostyki onkologicznej na przeżywalność chorych na nowotwory złośliwe oraz porównania wpływu opóźnionej diagnostyki na wyniki leczenia onkologicznego z uwzględnieniem ryzyka zgonu z powodu infekcji COVID-19.
Czy przedstawione obecnie wyniki badań dostarczają dowodów na poprawę przeżywalności pacjentów lub zmniejszenie liczby nowych przerzutów wewnątrzczaszkowych pod wpływem WBRT stosowanej u chorych z 1–3 przerzutami czerniaka w mózgu po leczeniu miejscowym?
Tegoroczny zjazd American Society of Clinical Oncology (ASCO)) jak zwykle oferował dostęp do ogromnej ilości najnowszych informacji dotyczących terapii chorych na nowotwory złośliwe. W tym artykule przedstawiono wyniki najważniejszych zdaniem autora wyników badań dotyczących terapii systemowej chorych na raka płuca.
W tym roku osobną ścieżkę tematyczną stanowiły między innymi problemy związane z poszerzeniem dostępu do specjalistycznej opieki medycznej za pomocą telemedycyny oraz efektywnością kosztową najnowszych metod diagnostyki onkologicznej w skali globalnej. Jak zawsze, przedstawiono wyniki badań klinicznych i zaktualizowano dane z dotychczasowych obserwacji w trwających badaniach. Przedstawiamy w skrócie wybrane, interesujące z punktu widzenia klinicysty doniesienia z tegorocznego kongresu ASCO.
Nowotwory germinalne są najczęstszymi nowotworami litymi u młodych mężczyzn. Jaki wpływ na wyniki leczenia ma typ histologiczny takiego guza? Czy rodzaj utkania wpływa na częstość występowania przerzutów opornych na leczenie i częstość zgonów związanych z chorobą?
Szacuje się, że w USA u 8–10% chorych na nowotwór złośliwy dojdzie do powstania przerzutu w obrębie mózgu. Daje to około 200 000 nowych przypadków każdego roku.
Przedstawiamy opracowanie redakcyjne aktualizacji wytycznych z 2020 roku przygotowanych w oparciu o aktualne wyniki najważniejszych badań klinicznych. W nawiasach
kwadratowych w tekście podano poziom wiarygodności dowodów naukowych oraz siłę
wytycznych zgodnie z klasyfikacją IDSA.
Radioterapia jest leczeniem ratującym życie chorych na nowotwory złośliwe, zalecenie nr 2 nie ma zastosowania w przypadku funkcjonowania takiego posterunku przy wejściu do kompleksu szpitalnego połączonego z ZRT/BT, dlatego w okresie epidemii COVID-19 nie można od niej odstąpić lub odroczyć jej rozpoczęcia,jeśli jednostka lecznicza realizująca to leczenie nie ma ograniczeń epidemicznych.
Najczęstszą formą leczenia skojarzonego jest chemioterapia uzupełniająca (lub hormonoterapia w przypadku nowotworów hormonozależnych) po radykalnym zabiegu operacyjnym w celu zniszczenia potencjalnych mikroprzerzutów. W przypadku wielu nowotworów wykazano, że jej wdrożenie wydłuża czas wolny od nawrotu choroby, a także może wydłużać czas całkowitego przeżycia.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.