Czy ChatGPT, popularne narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, może dostarczyć zaleceń pooperacyjnych równie dobrych jak te uzyskiwane na oddziale po zabiegu?
Omówienie wyników przeglądu systematycznego z metaanalizą danych poszczególnych pacjentów opublikowanego w marcu 2023 roku na łamach „The Lancet Oncology”.
Choć brakuje ujednoliconych wytycznych dla stosowania testu jako metody diagnostyki LPR, metoda ta to obiecujące rozwiązanie, które może prowadzić do pewnego rozpoznania.
Jaki jest mechanizm powstawania laryngologicznych manifestacji refluksu żołądkowo-przełykowego? Zapraszamy do zapoznania się z cyklem artykułów dr n. med. Marii Janiak.
Chorzy z OBS są obciążeni zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań oddechowych i sercowo-naczyniowych w okresie pooperacyjnym. Towarzystwa anestezjologiczne sugerują, by ocena ryzyka OBS stała się standardowym elementem oceny przedoperacyjnej.
Omówienie postępowania w zakresie diagnostyki, rozpoznawania i leczenia szumów usznych dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej i otorynolaryngologów z komentarzem dr hab. n. med. Danuty Raj-Koziak, prof. IFPS.
Zapraszamy do zapoznania się ze zaktualizowanymi wytycznymi dotyczącymi opieki nad pacjentami po nowotworach głowy i szyi autorstwa panelu ekspertów z European Head and Neck Society.
Powszechnie używany test z IPP może w przypadkach LPRD nie potwierdzić obecności refluksu kwaśnego. Tą i inne trudności w diagnostyce omawiamy w drugiej części opracowania.
Jak prowadzić diagnostykę i leczenie złośliwych guzów ślinianek w świetle wytycznych ASCO 2021? Jak formułowane są takie wytyczne? Posłuchaj wypowiedzi eksperta, prof. dr hab. n. med. Małgorzaty Wierzbickiej.
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące leczenia zapalenia zatok przynosowych i bezdechu sennego, ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci po adenotonsylektomii, rolę probiotyków w zmniejszaniu częstości ostrych infekcji oraz ototoksycznego działania cisplatyny.
W artykule omówiono nowe dane kliniczne dotyczące m.in. wpływu stosowania szczepionek przeciwko pneumokokom oraz probiotyków na zachorowanie na ostre zapalenie ucha środkowego, leczenia nawracającego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego oraz skuteczności adenoidektomii i tonsylektomii.
Autor przedstawia wybrane publikacje dotyczące patogenezy i epidemiologii reakcji alergicznych, mechanizmu anafilaksji, alergii na pokarmy oraz amerykańskie i europejskie wytyczne dotyczące chorób alergicznych.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.