Jak często w badaniu rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej głowy natrafić możemy na przypadkowo wykryte zacienienie w obrębie wyrostka sutkowego i jakie jest tego znaczenie kliniczne? – omówienie przeglądu systematycznego z metaanalizą.
Omówienie artykułu opublikowanego w „Journal of Clinical Oncology” prezentującego wyniki z długotrwałej obserwacji chorych na raka płaskonabłonkowego jamy ustnej i gardła poddanych radioterapii lub leczeniu operacyjnemu z zastosowaniem przezustnej chirurgii robotowej (TORS) w ramach badania ORATOR.
Autorzy przedstawiają nieprawidłowości stwierdzane w badaniach obrazowych i w badaniach czynnościowych płuc u osób, które przechorowały COVID-19 oraz schemat badań kontrolnych.
Występowanie wewnątrzprzewodowych nowotworów o brodawkowatym typie wzrostu było znane od dawna. Mimo że nazewnictwo tego rodzaju zmian różniło się w zależności od kraju i regionu, to wiadomo było, że charakteryzują się korzystniejszym pooperacyjnym rokowaniem niż rak dróg żółciowych.
Artykuł zawiera przegląd dostępnej literatury poruszającej tematykę guzów przydatków macicy u kobiet w ciąży i stanowi pomoc dla klinicystów w procesie diagnozowania oraz leczenia takich zmian.
Omówienie aktualnych polskich Rekomendacji PTN NSO z 2022 roku – dla endokrynologów, internistów, lekarzy rodzinnych, chirurgów i wszystkich lekarzy wykonujących badanie USG tarczycy.
Leczenie oszczędzające gruczoł sutkowy polegające na wycięciu guza i układu chłonnego pachy oraz
napromienianiu sutka stało się obecnie standardem postępowania w przypadku wczesnego raka sutka (RS).
Autor przedstawia wybrane publikacje z 2011 roku dotyczące: kobiet ciężarnych z wadą serca, oceny ryzyka leczenia operacyjnego/interwencyjnego u chorego z zastawkową wadą serca oraz diagnostyki i leczenia zwężenia zastawki aortalnej, niedomykalność zastawki mitralnej, wrodzonych wad serca, a także przekazywania chorych z wrodzoną wadą serca z opieki pediatrycznej do systemu kardiologii dorosłych.
W końcu roku 2005 i w 2006 roku ukazało się wiele publikacji na temat raka odbytnicy, które – tworząc nowe standardy – powinny wpłynąć na rutynową praktykę. Dotyczą one chirurgii, radioterapii, chemioterapii, patologii i zasad przeprowadzania badań kontrolnych chorych po leczeniu.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.