Szeroko nagłaśniane przypadki nagłego zatrzymania krążenia mające miejsce podczas meczów piłki nożnej pociągnęły za sobą wprowadzenie przez Federation Internationale de Footbal Association (FIFA) obowiązkowych badań elektrokardiograficznych i echokardiograficznych u zawodników przed przystąpieniem do międzynarodowych rozgrywek.
Autorzy omawianej pracy postanowili odpowiedzieć w badaniu z randomizacją na pytanie jak trening fizyczny w kontrolowanych warunkach wpływa na istotę astmy, jaką jest proces zapalny prowadzący do nadreaktywności oskrzeli.
Rozpoznanie wstrząśnienia mózgu i późniejsze postępowanie mogą stanowić wyzwanie, co jest dodatkowo utrudnione przez brak jednolitej definicji. Ustalając rozpoznanie i prowadząc leczenie, lekarze muszą polegać na zaleceniach ekspertów oraz dostępnych narzędziach diagnostycznych i ocenie klinicznej.
W niniejszym artykule przedstawiono substancje aktywne powszechnie występujące w suplementach diety dla sportowców, których skuteczność działania w kontekście poprawy możliwości wysiłkowych i wyników sportowych oraz poziom bezpieczeństwa w przypadku długotrwałego stosowania potwierdzają silne dowody.
Czym jest promieniowanie ultrafioletowe, jak wpływa na skórę, w jaki sposób się przed nim chronić? Przeczytaj pytania i odpowiedzi sformułowane na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego.
W artykule przedstawiono najważniejsze z praktycznego punktu widzenia informacje i zalecenia dotyczące ćwiczeń fizycznych i uprawiania sportu u osób bez chorób sercowo-naczyniowych oraz u chorych z: otyłością, nadciśnieniem tętniczym, dyslipidemią lub cukrzycą, chorobą wieńcową, niewydolnością serca, wadą serca, chorobą aorty, kardiomiopatią, zapaleniem mięśnia sercowego, zapaleniem osierdzia, zaburzeniami rytmu serca, chorobą tętnic obwodowych, przewlekłą chorobą nerek, nowotworem złośliwym, oraz u kobiet w ciąży.
Podsumowanie stanowiska ekspertów międzynarodowej konferencji uzgodnieniowej.
W artykule przedstawiono przyczyny hiponatremii związanej z wysiłkiem fizycznym oraz zalecenia ekspertów dotyczące jej zapobiegania i leczenia.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.