Czy połączenie apatynibu z chemioterapią opartą na pegylowanej liposomalnej doksorubicynie u chorych opornych na pochodne platyny wydłuża PFS oraz OS u chorych na nawrotowego platynoopornego raka jajnika?
Czy trametynib jest skuteczny u chorych na nawrotowego surowiczego raka jajnika o niskim stopniu złośliwości? Wyniki międzynarodowego, wieloośrodkowego, otwartego badania z randomizacją II/III fazy GOG 281/LOGS.
Analizie poddano trzy badania kliniczne z randomizacją (NOVA, PRISMA, NORA) w których wzięło udział łącznie 1539 chorych. na nabłonkowe nowotwory jajnika.
Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Wysiłki ukierunkowane na popularyzację szczepień należy kontynuować również po uruchomieniu programu, ponieważ jakość i intensywność tych działań będzie mieć zasadnicze znaczenie dla sukcesu, bądź porażki, planowanego rozwiązania.
Artykuł stanowi podsumowanie pochodzących z piśmiennictwa i zaleceń danych naukowych, które mają być pomocne klinicystom w profilaktyce, wczesnej diagnostyce i poszczególnych kwestiach dotyczących nowotworu złośliwego trzonu macicy.
Okresy ciąży, połogu i menopauzy cechują się zwiększoną podatnością na wystąpienie udaru u kobiet. W artykule m.in. podsumowano wyniki badań dotyczących związku zastępczej terapii hormonalnej u kobiet po okresie menopauzy z ryzykiem udaru.
Artykuł zawiera wskazówki dotyczące postępowania u pacjentów, u których po szczepieniu przeciwko COVID-19 stwierdza się powiększenie węzłów chłonnych pachowych.
Autorzy omówili zalecenia ASCO dotyczące stosowania leków z grupy inhibitorów PARP u chorych na raka jajnika/jajowodu lub pierwotnego raka otrzewnej oraz zalecane postępowanie w przypadku wystąpienia najczęściej spotykanych działań niepożądanych tej klasy leków.
W ostatnich latach coraz więcej chorych na raka sutka (RS) ma szansę na
trwałe wyleczenie, przy coraz mniejszym stopniu
okaleczenia i mniejszej liczbie powikłań. Wczesne
wykrycie RS stwarza nadzieję nie tylko na uratowanie
sutka, ale często wiąże się z możliwością
zaoszczędzenia układu chłonnego pachy.
Leczenie oszczędzające sutek (breast conserving therapy – BCT) jest obecnie standardowym postępowaniem z chorymi na raka sutka (RS) o niskim stopniu zaawansowania. W wyższych stadiach zaawansowania standardem pozostaje radykalna amputacja sutka (operacja Maddena) wykonywana pierwotnie lub poprzedzona leczeniem systemowym.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.