Terapia spersonalizowana jest zagadnieniem, które funkcjonuje nawet w płynoterapii. Co zatem zrobić, aby dowiedzieć się, czy nasz pacjent odniesie korzyść z płynoterapii?
Autor omawia zasady podejmowania decyzji co do prewencji pierwotnej chorób sercowo-naczyniowych (w tym rolę biomarkerów), rolę statyn w prewencji pierwotnej, aktualne dane na temat działań niepożądanych tych leków oraz ich działania plejotropowe i możliwe nowe wskazania do ich stosowania.
Autorzy przedstawiają, na podstawie aktualnych wytycznych, postępowanie z chorymi onkologicznymi poddawanymi radioterapii, którzy mają wszczepione urządzenie do stymulacji serca, kardiowersji-defibrylacji lub resynchronizacji serca.
W artykule przedstawiono zalecenia ESC dotyczące postępowania w komorowych zaburzeniach rytmu serca i zapobiegania nagłemu zatrzymaniu krążenia w różnych sytuacjach klinicznych.
W artykule przedstawiono zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczące diagnostyki komorowych zaburzeń rytmu serca i nagłego zatrzymania krążenia, leczenia doraźnego i przewlekłego oraz prewencji nagłego zgonu sercowego.
W opublikowanych w 2021 roku nowych wytycznych 13 europejskich towarzystw naukowych dotyczących profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych wprowadzono istotne zmiany, z których najważniejsza dotyczy oceny ryzyka sercowo-naczyniowego.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.