Sprawdź wyniki metaanalizy, która objęła 14 badań przeprowadzonych łącznie na ponad 47 tysiącach kobiet oraz zapoznaj się z komentarzem eksperta, prof. dr hab. n. med. Ewy Barcz.
W tekście przedstawiono wyniki badania III fazy, dotyczącego skuteczności awelumabu z aksytynibem u chorych na aRCC. Czy korzyść z leczenia obserwowano także u chorych z dodatnią ekspresją PD-L1?
Obecnie istotną rolę w leczeniu chorych na mRCC odgrywają inhibitory kinazy tyrozynowej, pomimo coraz większej dostępności innych opcji terapeutycznych, obejmujących immunoterapię lub leczenie skojarzone. Wobec tego, wyniki dotyczące jakości życia chorych stają się czynnikami odgrywającymi istotną rolę w wyborze leczenia pierwszej linii.
Przetoki między przewodem pokarmowym a układem moczowym to heterogeniczna grupa jednostek chorobowych stanowiących rzadkie powikłanie zarówno nowotworów złośliwych, jak i chorób innych niż nowotwory. Występują rzadko, lecz ich częstość we współczesnej praktyce chirurgicznej stale się zwiększa i będzie zwiększać z uwagi na coraz dłuższy oczekiwany czas życia.
Lekarze rodzinni odgrywają ważną rolę w identyfikacji pacjentów z rakiem gruczołu krokowego.
Największy odsetek przypadków jest diagnozowany na wczesnym etapie, dzięki kierowaniu pacjentów
przez lekarza rodzinnego do specjalisty.
Istnieją naukowe dowody potwierdzające tezę, że osoby w starszym wieku znacznie częściej niż osoby młodsze wymagają uzupełniającej farmakoterapii w celu skutecznego kontrolowania dokuczliwych objawów OAB.
Zapraszamy do zapoznania się z omówieniem wytycznych Europejskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, dotyczących oceny endokrynologicznej pacjentów z otyłością.
Przedstawiamy opracowanie redakcyjne aktualizacji wytycznych z 2020 roku przygotowanych w oparciu o aktualne wyniki najważniejszych badań klinicznych. W nawiasach
kwadratowych w tekście podano poziom wiarygodności dowodów naukowych oraz siłę
wytycznych zgodnie z klasyfikacją IDSA.
Urolodzy ze Stanford University opisali pierwsze doświadczenia z użyciem miniaturowego fluorescencyjnego mikroskopu konfokalnego o budowie światłowodowej wprowadzanego do pęcherza przez jeden z kanałów cystoskopu.
W roku 2008 znaczny postęp w urologii odnotowano w leczeniu raka nerki, a więc dziedzinie, w której przez lata obserwowaliśmy znaczny zastój. Dlatego też większa część niniejszego przeglądu będzie poświęcona temu tematowi.
Nowe markery, nowotwory pęcherza moczowego, nowotwory nerki i moczowodu, nowotwory prącia – nowe, zastosowanie tomografii rezonansu magnetycznego w diagnostyce, nowotwory jądra – zespół metaboliczny po chemioterapii, rak stercza, łagodny rozrost stercza, nietrzymanie moczu po radykalnej prostatektomii – nowe techniki i stare koncepcje, kamica moczowa – zmiany epidemiologiczne, stałe dobowe stężenie testosteronu u starszych mężczyzn
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.