Standardowe postępowanie w diagnostyce zgodne z aktualnymi wytycznymi vs. podjęcie decyzji o zastosowaniu antybiotykoterapii na podstawie stężenia prokalcytoniny - jak przekładają się na czas trwania antybiotykoterapii u pacjenta pediatrycznego hospitalizowanego na oddziale intensywnej terapii?
Czy strategia „nie rób nic i czekaj na samoistne zamknięcie” wiąże się z większą liczbą powikłań u wcześniaków, w tym większą liczbą zabiegów operacyjnych?
Celem artykułu jest omówienie zasad stosowania ćwiczeń fizycznych w celach terapeutycznych u dzieci z chorobami m.in. układu oddechowego, serca, metabolicznymi, ogólnoustrojowymi chorobami
zapalnymi/autoimmunizacyjnymi oraz z nowotworami.
Autorzy artykułu szczegółowo omówili przyczyny, objawy oraz sposób leczenia bradykardii u dzieci. Zagadnienie to jest bardzo interesujące dla pediatrów i ważne w codziennej praktyce lekarskiej.
Od czasu opublikowania poprzednich wytycznych
dotyczących resuscytacji noworodków zidentyfikowano
kilka zagadnień wymagających wyjaśnienia. W tym celu ponownie przeanalizowano dostępne
dane i opracowano nowe wytyczne pod patronatem
American Heart Association, European Resuscitation
Council oraz International Liaison Committee
on Resuscitation.
Najnowszy raport grupy amerykańskich ekspertów powołanych przez dyrektora Narodowego Instytutu Chorób Serca, Płuc i Krwi uchodzi za jedno z bardziej wiarygodnych źródeł informacji na temat rozpoznawania i leczenia nadciśnienia tętniczego u dzieci i młodzieży. Opracowanie przeznaczone jest dla pediatrów, lekarzy rodzinnych i innych specjalistów, którzy zajmują się nadciśnieniem u dzieci i młodzieży. W raporcie podano informacje na temat: (1) zasad pomiaru ciśnienia tętniczego metodą Korotkowa; (2) uaktualnioną tabelę norm ciśnienia tętniczego z uwzględnieniem wieku, płci i centyla wzrostu dziecka; (3) definicje prawidłowego ciśnienia tętniczego, stanu przednadciśnieniowego oraz nadciśnienia 1. i 2. stopnia, a także nadciśnienia "białego fartucha"; (4) częstotliwości kontrolnych pomiarów ciśnienia tętniczego i zasad leczenia w zależności od klasyfikacji podwyższonego ciśnienia tętniczego; (5) danych z wywiadów, objawów klinicznych i badań laboratoryjnych przydatnych w diagnostyce nadciśnienia;
(6) zasad leczenia (zmiana stylu życia, leczenie farmakologiczne).
W artykule przedstawiono nowe informacje dotyczące m.in. pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego, aktywność fizycznej u osób z chorobami układu krążenia oraz pacjentów ze stymulatorem serca, wszczepialnym kardiowerterem-defibrylatorem.
Zestawienie obejmuje przegląd publikacji dotyczących niewydolności serca, które ukazały się od 7.05.2019 do 30.08.2020 r., m.in. badania DAPA-HF, EMPEROR-Reduced oraz praktyczny algorytm postępowania w zastoju towarzyszącym ostrej niewydolności serca.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.