Badanie miało na celu porównanie skuteczności i bezpieczeństwa tislelizumabu i docetakselu u chorych na miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego NDRP, u których doszło do progresji po co najmniej jednej linii wcześniejszej chemioterapii w schemacie dwulekowym opartej na pochodnych platyny.
W wyniku terapii immunologicznych dochodzi do zwiększenia aktywności limfocytów i zwalczania komórek nowotworu za pomocą odpowiedzi immunologicznej. Dużym ograniczeniem jest niestety toksyczność leczenia. Czy adiuwantowe leczenie dwulekowe jest skuteczniejsze niż monoterapia u chorych na czerniaka w stopniu zaawansowania IIIB–D i IV po wycięciu nowotworu?
Toyipalimab jest humanizowanym przeciwciałem monoklonalnym IgG4K, swoistym dla ludzkiego PD-1, wiążącym się jednak z inną domeną PD-1 niż niwolumab i pembrolizumab. W badaniu porównano skuteczność i bezpieczeństwo terapii skojarzonej torypalimabem w połączeniu z chemioterapią względem wyłącznej chemioterapii w leczeniu pierwszej linii u chorych z zaawansowanym NDRP bez mutacji EGFR/ALK.
Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Wysiłki ukierunkowane na popularyzację szczepień należy kontynuować również po uruchomieniu programu, ponieważ jakość i intensywność tych działań będzie mieć zasadnicze znaczenie dla sukcesu, bądź porażki, planowanego rozwiązania.
Artykuł stanowi podsumowanie pochodzących z piśmiennictwa i zaleceń danych naukowych, które mają być pomocne klinicystom w profilaktyce, wczesnej diagnostyce i poszczególnych kwestiach dotyczących nowotworu złośliwego trzonu macicy.
Autorzy przedstawiają, na podstawie aktualnych wytycznych, postępowanie z chorymi onkologicznymi poddawanymi radioterapii, którzy mają wszczepione urządzenie do stymulacji serca, kardiowersji-defibrylacji lub resynchronizacji serca.
Omówienie aktualnych polskich Rekomendacji PTN NSO z 2022 roku – dla endokrynologów, internistów, lekarzy rodzinnych, chirurgów i wszystkich lekarzy wykonujących badanie USG tarczycy.
Międzybłoniak opłucnej jest nowotworem rzadkim. Częściej występuje u mężczyzn. Standaryzowane współczynniki zachorowalności na 100 000 osób wynoszą (odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) 0,3 i 0,7 w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz 0,4 i 1,7 w Europie.
Szacuje się, że w USA u 8–10% chorych na nowotwór złośliwy dojdzie do powstania przerzutu w obrębie mózgu. Daje to około 200 000 nowych przypadków każdego roku.
Wytyczne dotyczące profilaktyki i leczenia ŻChZZ u chorych na nowotwór złośliwy, rozpoznania i leczenia zakrzepowej plamicy małopłytkowej (TTP). Wytyczne i postępy dotyczące choroby von Willebranda oraz hemofilii.
Profesor Andrzej Dąbrowski omawia wybrane badania dotyczące m.in. postępowania w zakażonej martwicy trzustki, nowych testów diagnostycznych umożliwiających rozpoznanie przewlekłego zapalenia trzustki, różnicowanie zmian torbielowatych w trzustce oraz rozpoznawania raka trzustki.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.