Jak modyfikacja stylu życia u kobiet z cukrzycą ciążową wpływa na ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Wyniki przeglądu systematycznego z metaanalizą wraz z komentarzem eksperta, dr hab. n. med. Katarzyny Cyganek.
Menopauzalny zespół moczowo-płciowy to zaburzenie
często występujące w okresie około- i pomenopauzalnym.
Istotne jest, aby podczas wizyty
ginekologicznej lekarze inicjowali rozmowę
na temat dolegliwości w obrębie pochwy i sromu
oraz ich wpływu na życie seksualne i jakość życia
nie tylko u wszystkich pacjentek po menopauzie,
ale także u kobiet, które ukończyły 40 lat.
Menopauzalny zespół moczowo-płciowy to termin odnoszący się do różnorodnych objawów menopauzalnych, dotyczących zarówno układu płciowego (pieczenie, suchość lub ból), jak i funkcji seksualnych (brak nawilżenia, dyskomfort) oraz układu moczowego (parcie naglące, dyzuria oraz nawracające zakażenia układu moczowego).
Stanowisko North American Menopause Society z 2022 roku dotyczące terapii hormonalnej stanowi aktualizację poprzedniego dokumentu z 2017 roku i wyznacza kierunki przyszłych badań.
Omówienie zaleceń Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego 2021 roku: klasyfikacja i rodzaje nadczynności tarczycy, wpływ nadczynności tarczycy i jej leczenia na przebieg ciąży oraz postępowanie w nadczynności tarczycy po porodzie i podczas laktacji.
Omówienie najnowszych zaleceń Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego z 2021 roku: klasyfikacja i rodzaje niedoczynności tarczycy, częstość występowania niedoboru hormonów tarczycy, diagnostyka, kryteria rozpoznania i leczenie niedoczynności tarczycy u kobiet planujących ciążę i u kobiet w ciąży, zasady wyboru leku, monitorowanie skuteczności leczenia lewotyroksyną podczas ciąży oraz postępowanie po porodzie.
Przegląd publikacji z 2018 roku i początku 2019 roku dotyczących diagnostyki i leczenia chorób podwzgórza i przysadki, gruczołu tarczowego, nadnerczy, oraz gonad.
Autor przedstawia wybrane publikacje z 2017 roku i początku 2018 roku dotyczące chorób przysadki, tarczycy, przytarczyc, nadnerczy, gonad oraz nowotworów neuroendokrynnych trzustki i przewodu pokarmowego.
Wybór najważniejszych praktycznych zaleceń ES dotyczących diagnostyki hormonalnej pierwotnej niedoczynności nadnerczy (PAI) oraz zasad leczenia hormonalnego, obejmującego również postępowanie u kobiet w ciąży i u dzieci.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.