NZK prowadzi w większości przypadków do niepełnosprawności i pogorszenia jakości życia. Wciąż poszukuje się biomarkerów, które na wczesnym etapie pozwoliłyby oszacować stan neurologiczny chorego. Jaką wartość mają wybrane biomarkery, tego dowiedzą się Państwo z niniejszego materiału.
Wpływ stosowania szczepionki przeciw półpaścowi na czas trwania klinicznie istotnego bólu związanego z półpaścem oraz na częstość stosowania leków przeciwbólowych wśród pacjentów z półpaścową infekcją przełomową – wyniki badań ZOE-50, ZOE-70 i ZOE-HSCT.
Opracowanie wyników badania ankietowego dotyczącego znieczuleń podpajęczynówkowych do cięć cesarskich w warunkach innych niż pilne, nagłe i natychmiastowe.
Płynoterapia na oddziale internistycznym jest wyzwaniem dla każdego klinicysty. Zapraszamy do zapoznania się z krótką tabelką, w której zebrano najważniejsze dane dot. wpływu chorób współistniejących na płynoterapię.
Komu zalecać to szczepienie i jakie są przeciwwskazania? Czy przed szczepieniem należy potwierdzić przebycie w przeszłości ospy wietrznej? Na te i inne wątpliwości odpowiadają eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Poprosiliśmy ekspertów McMaster International Review Course of Internal Medicine o wskazanie trzech najważniejszych osiągnięć w ostatnim czasie w dziedzinie będącej
przedmiotem ich wykładu podczas tegorocznej edycji MIRCIM. W artykule publikujemy pierwszą część wypowiedzi.
Autorzy przedstawiają wybrane publikacje oraz wytyczne i stanowiska ekspertów z 2016 roku i początku 2017 roku dotyczące niewydolność oddechowej, sepsy, ostrego uszkodzenia nerek, bólu,
pobudzenia i majaczenia, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, krwawień i zaburzeń krzepnięcia
krwi po urazach, wycofywania się z inwazyjnej wentylacji mechanicznej płuc, stosowania leków
blokujących złącze nerwowo-mięśniowe i żywienia u pacjentów na oddziale intensywnej terapii.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.