Czy ryzyko wystąpienia gorączki, drgawek gorączkowych lub ryzyko konsultacji na SOR po szczepieniu różniło się od ryzyka obserwowanego u dzieci bez takich zaburzeń? Zapoznaj się z wynikami badania.
Częstość występowania bezsenności w populacji pediatrycznej różni się w zależności od źródeł, przyjętych kryteriów diagnostycznych oraz etapu rozwojowego badanych i mieści się w zakresie 20–62%. W przypadku nastolatków bezsenność częściej dotyczy dziewcząt niż chłopców.
Autorzy przedstawiają podstawowe informacje na temat snu, znaczenie dobrego snu dla stanu zdrowia, zalecenia dla osób bez zaburzeń snu i z zaburzeniami snu, leczenie zaburzeń snu oraz znaczenie zdrowego snu dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
W artykule omówiono zagadnienia dotyczące m.in. zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży w okresie pandemii, w tym zachowań autoagresywnych i samobójczych, zaburzeń psychotycznych, odżywiania oraz ADHD i ASD.
W artykule omówiono nowe dane kliniczne dotyczące m.in. zaburzeń ze spektrum autyzmu, zaburzeń psychotycznych i afektywnych, jadłowstrętu psychicznego, nadużywania substancji psychoaktywnych oraz samobójstw u dzieci i młodzieży.
W badaniach epidemiologicznych stwierdzono, że co najmniej jeden problem z obszaru zdrowia psychicznego przejawiało 14,5% dzieci i młodzieży. U dużego odsetka dzieci z ADHD obserwuje się zaburzenia snu: trudności w zasypianiu, przesunięcie i opóźnienie faz snu oraz senność w ciągu dnia. W leczeniu depresji u dzieci i młodzieży kombinacja terapii behawioralno-poznawczej i leków jest skuteczniejsza od samej farmakoterapii. Podstawową metodą leczenia jadłowstrętu psychicznego jest realimentacja, a następnie psychoterapia.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.