Czy u chorych na COVID-19 w młodszym wieku współwystępowanie otyłości, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego może zwiększać śmiertelność? Wyniki analizy danych międzynarodowego rejestru LEOSS.
Dobra kontrola ciśnienia tętniczego wymaga odpowiedniej terapii hipotensyjnej. Czy zwiększanie dawek stosowanego leku, czy dodanie nowego lepiej kontroluje ciśnienie tętnicze – o tym w omawianym artykule.
Patofizjologia i ważne w praktyce elementy oceny pacjenta na podstawie rozdziału Nadciśnienie tętnicze podręcznika Geriatria. Wybrane zagadnienia pod redakcją Jerzego Gąsowskiego i Karoliny Piotrowicz.
Rozpowszechnienie nadciśnienia tętniczego zwiększa się z wiekiem. Czy patofizjologia
nadciśnienia tętniczego w starości różni się od tej u pacjentów w młodszym
wieku? Jakie zasady obowiązują przy doborze leków?
W artykule przedstawiono aktualne wytyczne europejskie dotyczące prewencji chorób sercowo-naczyniowych, m. in.: ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego, ocenę pod kątem choroby sercowo-naczyniowej w sytuacjach szczególnych oraz zalecenia dotyczące kontroli czynników ryzyka oraz profilaktyki.
Postępowanie diagnostyczne i sposób leczenia kobiet z nadciśnieniem tętniczym planujących ciążę mogą wpłynąć na przebieg ciąży oraz dalsze losy matki i dziecka. Autorzy przedstawili zarówno ogólne zasady postępowania u kobiet z przewlekłym NT w okresie rozrodczym, jak i szczegółowe zalecenia postępowania u kobiet z NT planujących ciążę.
W okresie pandemii COVID-19 opublikowano wiele interesujących badań z zakresu diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego pierwotnego i wtórnego. Do niniejszego przeglądu wybraliśmy te badania, które mogą mieć bezpośrednie przełożenie na codzienną praktykę i skuteczność terapii nadciśnienia tętniczego.
Publikacja omawia m. in. dokument przygotowany przez Dział Analiz i Strategii Centrali NFZ, przedstawiający liczbę chorych na nadciśnienie tętnicze, korzystanie przez nich ze świadczeń zdrowotnych, a także sposób leczenia i przestrzeganie zaleceń.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.