Rekomendacje opublikowane w 2019 roku są aktualizacją wytycznych USPSTF z roku 2014. Niniejsze zalecenia dotyczą dorosłych w wieku ≥50 lat, bez objawów.
Po pierwsze: należy oszacować ryzyko i korzyści z wykonania
MR, czyli ocenić, na ile jest ono konieczne oraz
jaki jego wykonanie lub pominięcie będzie miało wpływ
na dalsze decyzje terapeutyczne.
Autorzy przedstawiają, na podstawie aktualnych wytycznych, postępowanie z chorymi onkologicznymi poddawanymi radioterapii, którzy mają wszczepione urządzenie do stymulacji serca, kardiowersji-defibrylacji lub resynchronizacji serca.
Zaburzenia rytmu serca występują często w okresie okołooperacyjnym. Ocena przedoperacyjna jest optymalną okazją
do identyfikacji czynników ryzyka wystąpienia brady- i tachyarytmii, co pozwala odpowiednio przygotować chorego do bezpiecznego przeprowadzenia operacji.
W latach 1995–2015 udział zawału serca bez uniesienia odcinka ST wśród wszystkich
rozpoznawanych zawałów serca zwiększył się z 1/3 do ponad 1/2. Obecnie u chorych z NSTEMI częściej wykonuje
się koronarografię w ciągu ≤72 godz. od przyjęcia, co spowodowało zmniejszenie śmiertelności w okresie 6 miesięcy od zawału.
W artykule przedstawiono aktualne wytyczne europejskie dotyczące rozpoznawania i leczenia ostrej zatorowości płucnej, w tym: epidemiologię, etiopatogenezę, czynniki ryzyka, klasyfikację ciężkości choroby, postępowanie diagnostyczne, ocenę rokowania, leczenie w fazie ostrej, długotrwałe leczenie przeciwkrzepliwe oraz postępowanie w sytuacjach szczególnych.
Zestawienie obejmuje przegląd publikacji dotyczących niewydolności serca, które ukazały się od 7.05.2019 do 30.08.2020 r., m.in. badania DAPA-HF, EMPEROR-Reduced oraz praktyczny algorytm postępowania w zastoju towarzyszącym ostrej niewydolności serca.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.