W kilku badaniach obserwacyjnych wykazano, że odpowiedź immunologiczna i skuteczność 2 dawek szczepionki przeciwko COVID-19 u biorców przeszczepu może być mniejsza, brakuje jednak danych dotyczących skuteczności trzeciej (dodatkowej) dawki zalecanej w tej grupie pacjentów.
W „Journal of Infectious Diseases” ukazała się wieloośrodkowa praca poświęcona ocenie czułości i specyficzności nieinwazyjnego sposobu oznaczania statusu serologicznego zakażenia CMV.
Zakażenie HCV stanowi najczęstszą przyczynę przeszczepień wątroby i zgonów z powodu chorób wątroby. Celem badania była ocena, czy trwała odpowiedź wirusologiczna uzyskana po leczeniu DAA u osób po przeszczepieniu wątroby wiąże się z poprawą kontroli glikemii, profilu lipidowego i czynności nerek.
W 1963 roku Thomas Earl Starzl wykonał pierwsze trzy operacje przeszczepienia wątroby u ludzi, przy czym najdłuższy czas przeżycia pacjenta wyniósł 23 dni. Do początku lat 80. XX wieku na świecie wykonano już około 330 takich zabiegów. Odsetek rocznych przeżyć sięgał wówczas 28%...
Potransplantacyjne zespoły limfoproliferacyjne cechują się różnorodnym obrazem klinicznym. Mogą, wystąpić u biorców przeszczepów narządów oraz biorców macierzystych komórek. Ryzyko rozwoju chłoniaka u chorych jest większe o 20–120% w porównaniu z populacją ogólną; ryzyko to w pewnym zakresie zależy od stopnia immunosupresji.
Artykuł jest przeglądową publikacją, ale dobrze analizującą współczesną wiedzę na temat wpływu chemioterapii na przebieg leczenia obejmującego resekcję u chorych z przerzutami nowotworowymi w wątrobie.
W artykule przedstawiono najważniejsze praktyczne informacje ze stanowiska International Society for Heart and Lung Transplantation dotyczące wskazań i przeciwwskazań do przeszczepienia płuc.
Niniejsze opracowanie redakcyjne przygotowano na podstawie pełnej wersji wytycznych International Liver Cancer Association (ILCA) dotyczących raka wewnątrzwątrobowych dróg żółciowych (iCCA) i opublikowanych w Journal of
Hepatology w 2014 roku. Wytyczne ICLA oparto na podjętych na podstawie zgromadzonych danych ustaleniach wielodyscyplinarnej grupy ekspertów reprezentujących różne obszary geograficzne (ILCA Practice Guidelines Committee).
W artykule przedstawiono wybrane praktyczne informacje oraz zalecenia dotyczące: postaci, patogenezy i rozpoznawania alkoholowej choroby wątroby oraz postępowania w alkoholowym stłuszczeniowym zapaleniu wątroby, alkoholowej marskości wątroby i alkoholowym zespole abstynencyjnym.
Czy pentoksyfilina, witamina E, kwas obeticholowy (OCA) i glitazony mają korzystny wpływ na stopień stłuszczenia hepatocytów? Czy ß-adrenolityki pogarszają przeżywalność chorych ze schyłkową marskością wątroby? Zobacz przegląd najnowszych i najważniejszych publikacji dotyczących diagnostyki i leczenia chorób wątroby.
Autorzy przedstawiają wybrane doniesienia z 2015 roku dotyczące: ostrego uszkodzenia nerek, przewlekłej choroby nerek, kłębuszkowego zapalenia nerek, przeszczepienie nerki i in.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.