Pacjenci zazwyczaj długo nie zdają sobie sprawy z występowania objawów niewydolności układu oddechowego, przypisując je innym zaburzeniom w przebiegu LOPD. Postępowanie w przypadku stwierdzenia cech niewydolności oddechowej i SBD powinno mieć charakter multidyscyplinarny, obejmując różne metody zapobiegania i leczenia.
NZK prowadzi w większości przypadków do niepełnosprawności i pogorszenia jakości życia. Wciąż poszukuje się biomarkerów, które na wczesnym etapie pozwoliłyby oszacować stan neurologiczny chorego. Jaką wartość mają wybrane biomarkery, tego dowiedzą się Państwo z niniejszego materiału.
Do tego jednoośrodkowego badania kliniczno-kontrolnego włączono 13 chorych na chorobę Fabry’ego leczonych w specjalistycznym ośrodku przy Careggi University Hospital we Florencji oraz 13 zdrowych osób.
Liczba dostępnych terapii immunologicznych szybko się zwiększa. W niniejszym artykule przeglądowym omówiono 19 terapii immunologicznych zarejestrowanych przez Food and Drug Administration w USA, dostępnych w 2021 roku.
Omówienie większości leków aktualnie dostępnych w leczeniu padaczki wraz z uwzględnieniem sposobów podawania, zakresów skuteczności i potencjalnych interakcji.
Komu zalecać to szczepienie i jakie są przeciwwskazania? Czy przed szczepieniem należy potwierdzić przebycie w przeszłości ospy wietrznej? Na te i inne wątpliwości odpowiadają eksperci Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Polskiego Towarzystwa Badania Bólu i Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.
Postępy w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni są bez wątpienia jednym z bardziej spektakularnych osiągnięć medycyny w ostatnich latach. Artykuł przybliża najważniejsze dane kliniczne i genetyczne oraz najnowsze strategie leczenia.
Autorka przedstawia wybrane informacje z opublikowanych w 2008 roku badań klinicznych oraz stanowisk i wytycznych postępowania dotyczących udaru mózgu, stwardnienia rozsianego, otępienia, padaczki i zwężenia kanału kręgowego.
Autorka przedstawia wybrane doniesienia z 2007 r. dotyczące m.in.: 1) udaru mózgu; 2) stwardnienia rozsianego; 3) padaczki; 4) bólu krzyża; 5) innych chorób neurologicznych.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.