Przegląd systematyczny z metaanalizą 71 badań z randomizacją, w tym 45 oceniających analgezję z wyprzedzeniem i 26 oceniających analgezję prewencyjną, z podaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegami różnego rodzaju (m.in. chirurgia jamy brzusznej i ortopedia).
Leczenie operacyjne jest poważnym czynnikiem ryzyka rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), zarówno zakrzepicy żył głębokich jak i zatorowości płucnej. Zaleca się szacowanie ryzyka zakrzepicy. Niniejsze badanie objęło 3741 chorych z ŻChZZ w wywiadzie; mediana czasu trwania obserwacji wyniosła 5,7 roku.
Do głównych przyczyn chorób układu mięśniowo-szkieletowego u anestezjologów zalicza się pracę w wymuszonych pozycjach, nieergonomiczne rozmieszczenie sprzętu na sali operacyjnej, a także brak odpowiedniego odpoczynku. Jak temu zaradzić?
Ból okolicy biodra jest jednym z częstszych powodów wizyt w poradni ortopedycznej, a także jedną z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów w POZ dolegliwości ze strony układu kostno-stawowego.
Ból pleców u dzieci i młodzieży ma na ogół nieswoisty charakter. Zapoznaj się z pierwszą częścią niemieckich zaleceń, które pozwolą nie pominąć istotnych rozpoznań, ale również uniknąć niepotrzebnej diagnostyki.
W Polsce na osteoporozę choruje 4,8% całej populacji, a aż 83% kobiet z tym rozpoznaniem nie otrzymuje żadnego leczenia. Przeczytaj o aktualnych danych epidemicznych oraz o nowych strategiach terapeutycznych w osteoporozie.
Autor, prof. Piotr Głuszko, omawia najważniejsze krajowe i międzynarodowe wydarzenia wokół leczenia osteoporozy. Omawia także wyniki najnowszych badań.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.