Podsumowanie wytycznych American Society of Clinical Oncology dotyczących postępowania u pacjentów ze złośliwymi nowotworami ślinianek - wraz z komentarzem prof. Małgorzaty Wierzbickiej.
Komentator niniejszego doniesienia zauważa: „Przez wiele dekad uważano, że ból pleców, szyi czy barków jest immanentną cechą naszego zawodu i jeśli ktoś chce zostać chirurgiem, to po prostu musi się z tym pogodzić. (...). Czy tak rzeczywiście musi być, a w każdym razie czy musi tak być aż do tego stopnia?”.
Na podstawie przeglądu systematycznego obejmującego 70 badań i 166 404 chorych wyosobniono 5 praktycznych zagadnień dotyczących stosowania NOAC w okresie okołooperacyjnym: wskazania i przeciwskazania do ich stosowania; czas zaprzestania leczenia NOAC przed operacją; postępowanie
w przypadku doraźnych interwencji u chorych przyjmujących NOAC; konieczność zastąpienia NOAC innymi lekami, terapia pomostowa; czas ponownego włączenia NOAC po leczeniu operacyjnym.
Guzy szyi są często spotykane w praktyce klinicznej, a lekarz rodzinny
powinien umieć ustalić ich etiologię za pomocą zaplanowanych, skutecznych
metod diagnostycznych. Pierwszoplanowy cel stanowi określenie, czy guz
jest złośliwy czy niezłośliwy.
Zaburzenia potencjalnie złośliwe obejmują zaburzenia budowy, wyglądu, różnicowania, struktury oraz dojrzewania nabłonka, stanowiące pierwszy etap transformacji w kierunku nowotworu złośliwego.
Mimo że podstawy zjawiska piezoelektrycznego są bardzo zawiłe, jednak zestaw do wykonywania zabiegów za pomocą tej techniki jest bardzo prosty. Jego kluczową częścią jest końcówka piezoelektryczna połączona z częścią bazową z wyświetlaczem i pompą perystaltyczną, a całość kontroluje się sterownikiem nożnym.
Przeczytaj podsumowanie aktualnych wytycznych American Academy of Sleep Medicine oraz komentarz ekspertów: dr. hab. n. med. Wojciecha Kukwy i dr n. med. Joanny Radzikowskiej.
Pandemia choroby koronawirusowej 2019, czyli COVID-19, skutkuje daleko idącymi zmianami w funkcjonowaniu ochrony zdrowia i nakłada na personel medyczny obowiązek wypracowania reguł zapewniających maksimum bezpieczeństwa, zarówno pacjentów wymagających interwencji zabiegowej, w tym endoskopowej, jak i personelu medycznego.
Artykuł zawiera skrótowe opracowanie aktualnych wytycznych amerykańskich Centers for Disease Control and Prevention dotyczących postępowania w przypadku ekspozycji pracowników służby zdrowia na wirusy zapalenia wątroby typu B i typu C i wirusa nabytego niedoboru odporności, w tym oceny ryzyka zakażenia i uzasadnienie profilaktyki po ekspozycji.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.