Zabiegi cytoredukcyjne z chemioterapią dootrzewnową w hipertermii wiążą się z korzystnymi wynikami w zakresie przeżycia chorych z przerzutami raka jelita grubego w otrzewnej, u których możliwe jest makroskopowo radykalne wycięcie przerzutów.
W dokumencie wydanym przez NIZP-PZH w przystępny sposób przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące m.in. chorób związanych etiologicznie z zakażeniem HPV, dostępnych szczepionek, ich bezpieczeństwa i skuteczności.
Celem artykułu jest omówienie zasad stosowania ćwiczeń fizycznych w celach terapeutycznych u dzieci z chorobami m.in. układu oddechowego, serca, metabolicznymi, ogólnoustrojowymi chorobami
zapalnymi/autoimmunizacyjnymi oraz z nowotworami.
Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej dot. profilaktyki infekcji SARS-Cov-2 u dzieci w immunosupresji z chorobami nowotworowymi lub poddawanych przeszczepieniu komórek krwiotwórczych.
Celem opracowania zaleceń ASCO było ułatwienie optymalnego stosowania CSFs przez onkologów i hematologów (także dziecięcych). Prace zespołu powołanego do aktualizacji tych rekomendacji oparto na danych o wysokiej jakości, pochodzących z badań klinicznych z randomizacją i innych wiarygodnych źródeł, opublikowanych do 2014 roku.
W artykule omówiono nowe metody leczenia ostrej białaczki limfoblastycznej i szpikowej, chłoniaka Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego, neuroblastoma, guzów OUN i kości oraz mięsaków.
Celem tego artykułu jest przybliżenie najnowszych doniesień, które rzucają nowe światło na biologię, patogenezę, diagnostykę i leczenie wybranych chorób hematoonkologicznych.
Rok 2012 przyniósł wiele ważnych doniesień w zakresie
hematologii i onkologii dziecięcej. Najbardziej
prestiżowe publikacje w czasopismach o największym
wskaźniku oddziaływania (impact factor)
dotyczyły głównie dzieci chorujących na nowotwory
złośliwe układu krwiotwórczego i chłonnego.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.