Omówienie artykułu opublikowanego na łamach „Environment International”, w którym oceniono stopień narażenia mieszkańców europejskich miast na hałas generowany przez ruch drogowy oraz jego szkodliwe następstwa.
Autorzy omawianego badania obserwacyjnego skupili się na problemie dysfonii i dysfagii występujących w konsekwencji przebycia PIMS-TS – objawach, leczeniu i wynikach zdrowotnych.
W całej analizowanej populacji chorych na BZOMR stosowanie GKS jako leczenia wspomagającego, w porównaniu z placebo, zmniejsza ryzyko zgonu oraz ciężkiego uszkodzenia słuchu, natomiast nie zmniejsza ryzyka wczesnych powikłań neurologicznych i nie wpływa na ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych. W podgrupie dzieci, zwłaszcza z krajów rozwiniętych, zmniejszone było tylko ryzyko ciężkiego uszkodzenia słuchu, a w grupie dorosłych – ryzyko zgonu i wczesnych powikłań neurologicznych. W świetle tych wyników – zdaniem autorów – wspomagające stosowanie GKS w BZMOR o ostrym przebiegu jest uzasadnione u chorych dorosłych oraz u dzieci w krajach rozwiniętych. Według autorów, optymalne leczenie powinno polegać na podawaniu deksametazonu przez 4 dni w dawce 0,6 mg/kg mc./24 h, przy czym terapię należy rozpocząć przed podaniem pierwszej dawki antybiotyku lub podać oba leki jednocześnie.
Audiometria tonalna progowa jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych badań narządu słuchu. Badanie ma na celu określenie progów słyszenia przewodnictwa powietrznego i kostnego dla najbardziej reprezentatywnych częstotliwości pola słuchowego człowieka (125–8000 Hz) – niezależnie dla każdego ucha osoby badanej.
Prawidłowy rozwój słuchu od wczesnego dzieciństwa
warunkuje nie tylko nabywanie odpowiednich form
językowych, umiejętności werbalnego porozumiewania
się, ale także poprzez wykształcenie tzw. mowy wewnętrznej
wpływa na prawidłowy rozwój intelektualny.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.