Celem badania było ustalenie, jaki wpływ na powikłania ze strony układu oddechowego mają standardowe, a jaki wzmożone środki służące wczesnej rehabilitacji pacjentów w okresie pooperacyjnym.
Wpływ dołączenia elektrostymulacji mięśnia czworogłowego i jazdy na cykloergometrze łóżkowym do standardowego programu wczesnej rehabilitacji na ogólną siłę mięśniową u pacjentów przebywających na OIT - omówienie wyników badania opublikowanego w JAMA.
Badaniem objęto 351 dorosłych chorych w wieku >45 lat (śr. wiek 58 lat, mężczyźni 43%) z objawowym (od ≥1 mies.) uszkodzeniem łąkotki i współistniejącym zwyrodnieniem stawu kolanowego potwierdzonymi w MR (magnetic resonance).
Artykuł przedstawia najczęstsze problemy dotyczące kończyn dolnych u dzieci. Wśród nich omówiono łagodne deformacje stóp, określony kształt kolan oraz rotacyjne sposoby chodzenia.
W onkologii rehabilitacja jest częścią tak zwanego postępowania wspomagającego, ponieważ właściwe zastosowanie dostępnych metod usprawniania stanu fizycznego, psychicznego i społecznego chorych zmniejsza niekorzystne następstwa choroby i leczenia przeciwnowotworowego.
W artykule podsumowano wytyczne i dokonano syntezy zaleceń pochodzących z 19 badań klinicznych z randomizacją dotyczących rehabilitacji chorych na raka piersi, opublikowanych w poprzedniej dekadzie.
W artykule przedstawiono zalecenia opracowane przez American College of Rheumatology dotyczące niefarmakologicznego i farmakologicznego leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów ręki, stawu kolanowego i stawu biodrowego.
Artykuł zawiera europejskie zalecenia dotyczące leczenia zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, w tym metod farmakologicznych i niefarmakologicznych oraz monitorowania.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.