Pacjenci zazwyczaj długo nie zdają sobie sprawy z występowania objawów niewydolności układu oddechowego, przypisując je innym zaburzeniom w przebiegu LOPD. Postępowanie w przypadku stwierdzenia cech niewydolności oddechowej i SBD powinno mieć charakter multidyscyplinarny, obejmując różne metody zapobiegania i leczenia.
Badanie miało na celu porównanie skuteczności i bezpieczeństwa tislelizumabu i docetakselu u chorych na miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego NDRP, u których doszło do progresji po co najmniej jednej linii wcześniejszej chemioterapii w schemacie dwulekowym opartej na pochodnych platyny.
Choroby układu oddechowego, szczególnie te źle kontrolowane, są czynnikami ryzyka powikłań okołooperacyjnych. Podczas konsultacji anestezjologicznej należy ocenić stopień zaawansowania choroby, zweryfikować stosowane leczenie oraz dążyć do optymalizacji kontroli chorób współistniejących.
Chorzy z OBS są obciążeni zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań oddechowych i sercowo-naczyniowych w okresie pooperacyjnym. Towarzystwa anestezjologiczne sugerują, by ocena ryzyka OBS stała się standardowym elementem oceny przedoperacyjnej.
Autor przedstawia aktualne zalecenia z wytycznych europejskich dotyczące diagnostyki astmy, wpływu chorób współistniejących na rozpoznanie oraz rolę badań obrazowych klatki piersiowej i oceny fenotypu astmy.
Aktualne zalecenia opracowane przez ekspertów American Thoracic Society, European Respiratory Society, Japanese Respiratory Society i Asociación Latinoamericana de Tórax.
Międzybłoniak opłucnej jest nowotworem rzadkim. Częściej występuje u mężczyzn. Standaryzowane współczynniki zachorowalności na 100 000 osób wynoszą (odpowiednio dla kobiet i mężczyzn) 0,3 i 0,7 w Stanach Zjednoczonych Ameryki oraz 0,4 i 1,7 w Europie.
Prof. Adam Torbicki przedstawia trzy najważniejsze osiągnięcia w diagnostyce i leczeniu nadciśnienia płucnego: wprowadzenie doustnych leków oddziałujących na szlak prostacykliny, odkrycie nieprawidłowego, zmutowanego genu w chorobie zarostowej żył płucnych oraz nową definicję i nową wartość odcięcia dla rozpoznania nadciśnienia płucnego.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.