Wiele tanich i prostych fizycznych metod ochrony indywidualnej (np. częste i staranne mycie rąk, używanie maseczek ochronnych) pozwala zmniejszyć ryzyko szerzenia się epidemicznych wirusowych zakażeń dróg oddechowych na osoby z bliskiego otoczenia chorego.
Wczesne (w ciągu 36 h od pierwszego zachorowania na grypę) zastosowanie przez wszystkich domowników higieny rąk oraz maseczki chirurgicznej na twarz zmniejszyło w ciągu tygodnia ryzyko szerzenia się zakażenia wirusem grypy wśród współmieszkańców.
Do negatywnych zdarzeń, do jakich dochodzi czasami w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (w szczególności podmiotach leczniczych oraz praktykach lekarskich), mogą się przyczyniać
nie tylko błędy medyczne (nazywane błędami
ludzkimi), które wynikają z niedostatków wiedzy,
doświadczenia i kwalifikacji oraz niezachowania
należytej staranności w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych lub całego postepowania diagnostyczno-terapeutycznego, ale także nieprawidłowości związane z organizacją samej placówki.
W przestrzeni publicznej często poświęca się uwagę konsekwencjom różnych wstrząsających wydarzeń – przemocy, katastrof, aktów terroryzmu, wypadków oraz wojen – a zainteresowanie tymi problemami jest zdecydowanie trwałe. Autor niniejszego artykułu wyjaśnia, dlaczego wyniki badań poświęconych stresowi traumatycznemu pozwalają lepiej zrozumieć problematykę zdrowia psychicznego na poziomie populacyjnym.
Gdy powstawał ten artykuł, ponad 690 000 osób na całym świecie zapadło na chorobę spowodowaną
przez SARS-CoV-2. W ponad 33 000 przypadków choroba ta zakończyła się zgonem. Choć na tak wczesnym etapie trzeba z dużą ostrożnością podchodzić do prognoz dotyczących pandemii, oszacowano, że nawet w przypadku najkorzystniejszego scenariusza liczba ofiar śmiertelnych w skali światowej może sięgnąć 15 milionów osób.
Autorki omawiają wydane 8 marca 2022 r. zalecenia ECDC dotyczące zapobiegania zakażeniom i metod ich kontroli w związku z kryzysem uchodźczym wywołanym agresją Rosji na Ukrainę, uwzględniające podatność na choroby zakaźne wśród uchodźców, ryzyko zakażeń związanych z pobytem w punktach recepcyjnych oraz dane epidemiologiczne dotyczące istotnych chorób infekcyjnych w populacji ukraińskiej.
Artykuł stanowi polskojęzyczną wersję dokumentu Światowej Organizacji Zdrowia, zawiera zaktualizowane wytyczne dotyczące jakości powietrza, w tym nowe normy stężeń pyłów PM2,5, dwutlenku azotu i ozonu.
Celem autorów tego artykułu było dokonanie podsumowania aktualnego stanu wiedzy na temat narzędzi diagnostycznych stosowanych w ramach oceny klinicznej pacjentów z podejrzeniem FASD i dokonanie oceny potencjalnego wpływu braku ich standaryzacji w aspekcie praktyki klinicznej, badań naukowych i zdrowia publicznego.
Autorzy przedstawiają wybrane informacje z opublikowanych 2008 roku badań klinicznych dotyczących roli homocysteiny jako czynnika ryzyka choroby niedokrwiennej serca oraz różnych apektów zaburzeń gospodarki lipidowej.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.