mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Artykuły: Zdrowie publiczne

Przegląd badań więcej

Artykuły przeglądowe więcej

  • Wina organizacyjna oraz wina anonimowa w sprawach medycznych w dobie pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie
    Do negatywnych zdarzeń, do jakich dochodzi czasami w podmiotach wykonujących działalność leczniczą (w szczególności podmiotach leczniczych oraz praktykach lekarskich), mogą się przyczyniać nie tylko błędy medyczne (nazywane błędami ludzkimi), które wynikają z niedostatków wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji oraz niezachowania należytej staranności w trakcie udzielania świadczeń zdrowotnych lub całego postepowania diagnostyczno-terapeutycznego, ale także nieprawidłowości związane z organizacją samej placówki.
  • Stres traumatyczny jako problem zdrowia publicznego
    W przestrzeni publicznej często poświęca się uwagę konsekwencjom różnych wstrząsających wydarzeń – przemocy, katastrof, aktów terroryzmu, wypadków oraz wojen – a zainteresowanie tymi problemami jest zdecydowanie trwałe. Autor niniejszego artykułu wyjaśnia, dlaczego wyniki badań poświęconych stresowi traumatycznemu pozwalają lepiej zrozumieć problematykę zdrowia psychicznego na poziomie populacyjnym.
  • Powikłana żałoba: co nas czeka po pandemii koronawirusa
    Gdy powstawał ten artykuł, ponad 690 000 osób na całym świecie zapadło na chorobę spowodowaną przez SARS-CoV-2. W ponad 33 000 przypadków choroba ta zakończyła się zgonem. Choć na tak wczesnym etapie trzeba z dużą ostrożnością podchodzić do prognoz dotyczących pandemii, oszacowano, że nawet w przypadku najkorzystniejszego scenariusza liczba ofiar śmiertelnych w skali światowej może sięgnąć 15 milionów osób.

Wytyczne więcej

Postępy w medycynie więcej

Wybierz specjalizację
O tym się mówi
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.
  • System przypomina zmurszały budynek
    Liczyliśmy na to, że ten rząd zmieni metodę i ustawę, stanie w prawdzie i głośnio przyzna, że pieniędzy jest zdecydowanie za mało. Tak się nie stało, kontynuowana jest polityka zaciemniania obrazu, co nas bardzo boli – mówi prezes NRL Łukasz Jankowski.