Podniebienna pozycja niewyrzniętego kła stałego jest zaburzeniem o podłożu genetycznym. Nieprawidłowe położenie utrudnia wyrzynanie się zęba, a jego przemieszczanie się w kości może powodować uszkodzenie korzeni zębów sąsiednich.
Europejska Akademia Stomatologii Dziecięcej (EAPD) w swoich wytycznych dotyczących stosowania
fluorków u dzieci wyraźnie zaleca zachowanie
równowagi pomiędzy profilaktyką próchnicy a unikaniem narażenia na potencjalnie toksyczne
oddziaływanie fluoru.
Wciąż trwają prace zespołu ekspertów złożonego z członków Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego,
których celem jest wypracowanie wspólnego
stanowiska dotyczącego wykonywania MR u osób
ze stałymi aparatami ortodontycznymi i retainerami.
Z rozmów ze słuchaczami wynika, że pracownie MR coraz częściej odmawiają wykonania takiego badania u pacjentów z założonymi retainerami i odsyłają ich do stomatologów, aby zdejmowali te urządzenia. Oczywiście po badaniu pacjent musi zgłosić się na ponowne założenie retainera, co generuje dodatkowe koszty.
Gdzie nie spojrzeć, jakość się obniża – dostosowując, jak słyszeliśmy podczas prac Komisji Zdrowia, przepisy do realiów, ale minister z uporem godnym lepszej sprawy obstaje przy uchwaleniu ustaw regulujących jakość – mówi Łukasz Jankowski, prezes NRL.
Posłowie chcieliby podważenia samej istoty samorządu zawodowego, bo wychodzą z założenia, że niekonstytucyjna może być obowiązkowość przynależności do izb lekarskich.