Płynoterapia u chorych w stanie krytycznym jest wymagająca i nie każdy chory wymaga podaży płynów, aby uzyskać docelowe ciśnienie tętnicze we wstrząsie. Warto badać parametry dynamiczne odpowiedzi na płynoterapię, aby określić czy pacjent odniesie z tego korzyść.
Opracowanie wyników badania ankietowego dotyczącego znieczuleń podpajęczynówkowych do cięć cesarskich w warunkach innych niż pilne, nagłe i natychmiastowe.
Płynoterapia na oddziale internistycznym jest wyzwaniem dla każdego klinicysty. Zapraszamy do zapoznania się z krótką tabelką, w której zebrano najważniejsze dane dot. wpływu chorób współistniejących na płynoterapię.
Leki zwiotczające mięśnie są powszechnie stosowane w praktyce anestezjologicznej. Ich użycie wiąże się z poprawą widoczności pola operacyjnego, ale dla pacjenta musi być przede wszystkim bezpieczne.
Prof. dr hab. n. med. Bruno Szczygieł komentuje najnowsze doniesienia z dziedziny leczenia żywieniowego istotne dla chirurgów i chorych chirurgicznych.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.