Celem autorów badania była ocena wpływu zastosowania u chorych na otyłość chirurgicznego leczenia otyłości na ryzyko wystąpienia wybranych typów nowotworów.
Najczęściej porównywano wyniki laparoskopowej cholecystektomii (LC) z dostępu przez 3 lub 4 porty i operacji otwartej. W niniejszym przeglądzie systematycznym porównano wyniki: standardowej LC (trokary 5 mm i 10 mm), LC wykorzystującej narzędzia o średnicy ≤3 mm oraz LC z jednego nacięcia.
Bogato ilustrowany artykuł komentuje dr hab. n. med. Marek Sierżęga prof. nadzw.: Dynamicznemu rozwojowi technik chirurgicznych towarzyszy zwiększenie zainteresowania anatomią topograficzną, a wiedza z tej dziedziny powinna ewoluować w odpowiedzi na potrzeby rozwijającej się medycyny klinicznej.
Omówienie aktualnych polskich Rekomendacji PTN NSO z 2022 roku – dla endokrynologów, internistów, lekarzy rodzinnych, chirurgów i wszystkich lekarzy wykonujących badanie USG tarczycy.
W artykule przedstawiono wybrane praktyczne informacje i zalecenia dotyczące konsultacji kardiologicznych obejmujących badania diagnostyczne w celu oceny ryzyka sercowo-naczyniowego i włączenie stosownego leczenia.
Specjalnie dla „Medycyny Praktycznej – Chirurgii” i portalu mp.pl prof. dr hab. n. med. Bruno Szczygieł i dr n. med. Anna Ukleja dokonali przeglądu ubiegłorocznego piśmiennictwa i doniesień zjazdowych z Kongresu ESPEN. Jak zawsze, podsumowanie wzbogacają komentarze eksperckie.
Artykuł zawiera informacje nt. specyfiki leczenia żywieniowego w pandemii. Porusza kwestię optymalizacji opieki żywieniowej i metabolicznej w okresie okołooperacyjnym, ze wskazaniem kierunków rozwoju protokołu ERAS. Podsumowuje wytyczne ESPEN dotyczące żywienia dojelitowego w warunkach domowych, żywienia klinicznego chorych na ostre i przewlekłe
zapalenie trzustki i na choroby zapalne jelit.
Omówienie wybranych publikacji z 2019 roku i początku 2020 roku dotyczące ostrego zapalenia trzustki, przewlekłego zapalenia trzustki i torbieli nowotworowych.
Chory na otyłość często postrzegany jest jako pacjent gorszej kategorii. Jest nielubiany przez personel i innych pacjentów – mówi w wywiadzie dla MP.PL dr hab. n. praw. Dorota Karkowska, prof. UJ, współautorka Karty Praw Pacjenta Chorego na Otyłość.